Existuje mnoho důvodů, proč není dobré být nestřídmý s vínem nebo pivem, zvláště když alkohol může být zdraví škodlivý různými způsoby.

Nyní však možná budete chtít zapomenout na alkohol úplně nebo ve velkém, protože nedávná studie zjistila, že i mírné množství alkoholu může způsobit rychlejší stárnutí mozku.

V nejnovější studii publikované v časopise PLOS Medicine výzkumníci shromáždili data od 20 965 účastníků s průměrným věkem 55 let. Zatímco 2,7 % zahrnutých nepilo alkohol, zbytek vypil v průměru 18 jednotek každý týden. Abych to uvedl na pravou míru, je to asi totéž jako šest velkých sklenic vína. Pokud dáváte přednost pivu, pak vás bude zajímat, že je to stejné jako sedm a půl plechovky vašeho oblíbeného nápoje. To se ukázalo být příliš mnoho, pokud jde o udržení zdravého mozku.

“V dosud největší studii jsme zjistili, že pití více než sedmi jednotek alkoholu týdně je spojeno s hromaděním železa v mozku,” řekla EurekAlert Anja Topivala z Oxfordské univerzity, která za studií stojí! „Více železa v mozku je spojeno s horší kognitivní výkonností. Hromadění tohoto kovu by mohlo být základem kognitivního poklesu spojeného s alkoholem.”

Pokračování na další straně