Ztučněná játra mohou být zcela vyléčena, pokud je včas odhalena a pokud budete dodržovat rady lékaře a diety!

Ztučnělá játra (steatóza) je patologické hromadění tuku v jaterních buňkách způsobené různými etiologickými faktory, z nichž nejčastější jsou obezita a alkoholismus.

Příčiny ztučnění jater
Steatóza se vyskytuje v důsledku alkoholismu, obezity, hladovění, cukrovky, otravy (fosfor, tetrachlormethan), toxického účinku tetracyklinu, Reyeova syndromu a také u pacientů na celkové parenterální výživě.

Zvýšené uvolňování tuku z periferní tukové tkáně, snížení oxidace mastných kyselin v játrech, zvýšená syntéza mastných kyselin v játrech, zvýšená esterifikace mastných kyselin na triglyceridy, snížená sekrece nebo uvolňování tuku z jater.

Klinický obraz ztučnění jater
Ztučnělá játra jsou nejčastěji asymptomatická, se zvětšením jater, která jsou měkká, se zaoblenými hranami. Někdy se objevuje pulzující bolest pod pravým hrudním košem a mírné zažívací potíže. U těžkých alkoholiků se může vyvinout akutní forma ztučnění jater se selháním jater, portální hypertenzí a smrtelným následkem.

Komplikace ztučnění jater
Ztučnělá játra jsou benigní a reverzibilní stav a první stadium poškození jater. V určitých případech se může objevit steatonekróza hepatocytů a fibróza s přechodem do alkoholické cirhózy.

Stanovuje se na základě laboratorních rozborů (mírné zvýšení aminotransferáz, gama-GT, bilirubinémie, mírný pokles koagulačních faktorů), ultrazvuku, jaterní biopsie a histologického vyšetření.

Léčba ztučnění jater
Scvrkává se na absolutní zákaz konzumace alkoholu, užívání hepatoprotektivních léků a příjem velkého množství sacharidů a bílkovin ve stravě.

Prakticky játra tloustnou, tzn. obsahuje nadměrné množství tuku, což různými negativními způsoby ovlivňuje jeho správné fungování. Léčba ztučnění jater (tzv. nealkoholická steatóza jater) zahrnuje kromě medikamentózní terapie také určitá hygienická a dietní opatření.

To znamená vhodnou stravu a mírnou fyzickou aktivitu. Jednou z příčin ztučnění jater je obezita, takže výživa hraje velmi důležitou roli, protože umožňuje regulovat tělesnou hmotu a udržovat ji pod kontrolou. Dieta na ztučnění jater vám proto pomůže tento nepříjemný zdravotní problém rychle vyřešit nebo alespoň udržet na uzdě.

Správná výživa zahrnuje výběr jídla a způsob přípravy.
Jídla by měla být rozdělena do tří hlavních jídel a dvou svačin. Je potřeba omezit příjem tuků a také sacharidů, protože přebytečné sacharidy se přeměňují na tuky.

Pokračování na další straně