Bolest břicha je extrémně častým problémem a u žen je bolest v dolní části břicha často složitější na diagnostiku než u mužů v důsledku gynekologických onemocnění.

Z čeho nás všem může bolet břcho?

Příčiny bolesti lze spolehlivě odlišit klinickým a ultrazvukovým vyšetřením. Ženy si u lékaře často stěžují na bolesti v podbřišku, které často začínají v bederní oblasti zad a šíří se nejčastěji do podbřišku vlevo a vpravo od pupku nebo do třísel. Bolest může být extrémně silná a může se objevit na jedné nebo obou stranách.

Nejčastějším medicínským dilematem je, zda je bolest způsobena změnami na páteři, nebo onemocněním ledvin. Příčiny bolesti lze spolehlivě odlišit klinickým a ultrazvukovým vyšetřením břicha.

Gynekologické příčiny bolesti – Bolest v podbřišku u žen je často složitější na diagnostiku než u mužů, protože se může jednat i o bolesti způsobené gynekologickými onemocněními.

Premenstruační bolesti – Z gynekologických příčin bolestí v podbřišku je třeba zmínit premenstruační bolesti, zejména u mladších dívek, jejichž děloha ještě není dostatečně vyvinutá.

Cysty – Může se jednat i o cysty na vaječnících, které jsou většinou neškodné (simplexní cysty), ale mohou to být i cysty endometria. Větší cysty obvykle vyžadují chirurgickou léčbu.

Pokračování na další straně