Žaludek je elastický, svalnatý orgán a když do něj vložíme velké množství potravy nebo tekutiny, roztáhne se, aby se do něj vešlo vše, do čeho jsme vstoupili.
Ale žaludek se roztáhne jen dočasně. Poté, co to, co jsme zkonzumovali, projde žaludkem a pokračuje ve své trávicí cestě, začne se žaludek zmenšovat, tedy vracet se do své normální velikosti.
Pokud se ptáte, zda se může žaludek zvětšovat nebo zmenšovat v závislosti na tom, kolik jíme, odpověď je tato: občasné přejídání žaludek trvale nerozšíří a nebudete mít větší hlad.
Některé výzkumy však naznačují, že snížený příjem potravy může časem snížit kapacitu žaludku, možná proto, že se žaludek stává méně roztažitelným (a naopak pro přibírání na váze). Není tedy pravda, že se nám žaludek zvětšuje nebo zmenšuje, ale zvyšuje nebo snižuje se elasticita žaludku.
Nejlepším potvrzením tohoto příběhu je skutečnost, že obézní lidé na celém světě nemají větší žaludky než lidé hubenější.
„Prázdný žaludek je jako orgán vždy stejně velký a má objem pouhých 75 mililitrů. Je ale elastický jako balón a dokáže znásobit svůj objem.
Běžně se při konzumaci jídla roztáhne na objem jednoho litru a po (příliš) těžkém jídle až na dva litry,“ říká gastroenterolog Milorad Opačić.
Když chceme jíst, mozek vyšle signál do žaludku, že jídlo je na cestě.
Pokračování na další straně