Každý asi ví, že játra jsou největším orgánem v těle! O to víc, protože právě ona se musí vypořádat se všemi látkami, které se s jídlem dostávají do těla. Pokud ale začnou trpět játra, neobejde se to bez problémů.

Mnozí věří, že problémy s tímto orgánem začínají pouze v důsledku konzumace alkoholu. Důvodů ale může být mnohem více: nesprávná výživa, obezita, cukrovka 2. typu, narušený metabolismus… 

Primárním důvodem je ale nedostatek vitamínů a stopových prvků, které se starají o zdraví jater.

Jedním z hlavních z nich je cholin (vitamín B4). Je velmi důležitý pro každodenní fungování organismu, protože podporuje zdravou činnost jater, nervové soustavy, činnost svalů, trávení a metabolismus. 

Ukazuje se, že jednou z příčin, které mohou vést k nealkoholickému ztučnění jater, může být nedostatek cholinu!

Nealkoholické ztučnění jater je onemocnění, ke kterému dochází v důsledku nadměrného hromadění tuku v játrech. Kvůli tomu dochází k zánětu, fibróze a vše končí cirhózou. 

K onemocnění může přispívat nejen nedostatek cholinu, ale dokonce i jeho nedostatečné využívání. Vědci zjistili, že 70 % lidí s nedostatkem cholinu mělo nealkoholické ztučnění jater. Jakmile ale začali tento vitamín užívat, situace se změnila k lepšímu.

Pokračování na další straně