Prostřednictvím TikToku se rozšířil nový recept na zdraví, kterému se říká „vnitřní sprcha“. Po řadě virálních triků, které se začaly sdílet na této sociální síti, se zdá, že ten nejnovější se zaměřuje na zdraví střev.

Do sklenice vody vymačkejte šťávu z jednoho citronu a přidejte dvě lžíce chia semínek. Poté je třeba nechat nápoj několik minut stát a poté jej vypít celý najednou.

Mnoho uživatelů sdílelo videa s tímto receptem a všechny dohromady mají více než 147 milionů zhlédnutí. Jedna uživatelka napsala, že ji pravidelně konzumuje před cestou, aby zabránila zácpě, zatímco jiná uvedla, že jím začíná den. Co si však gastroenterologové myslí o vnitřní sprše? Je to zdravé nebo to má nějaké nevýhody?

Jak funguje vnitřní sprcha?

Určitě to není předpis, který vám předepíše váš gastroenterolog, ale může pomoci předcházet zácpě. Hlavním důvodem je, že nápoj je plný vlákniny.

– Chia semínka jsou vynikajícím zdrojem vlákniny – řekl dr. Miláček Rina Chokshi, odborná asistentka gastroenterologie na Baylor College, pro zdraví.

Vláknina je druh sacharidu, který tělo nedokáže strávit, a je pro trávení důležitá. Chia semínka obsahují rozpustnou vlákninu, která přitahuje vodu a během trávení se mění na gel. Rozpustná vlákna zvyšují objem stolice a pomáhají jí snadněji projít. Konzumací dvou polévkových lžic chia semínek získáte celých 10 gramů vlákniny.

Dr. Chokshi poukazuje na to, že kombinace chia semínek a velkého množství tekutin (jako je sklenice vody) může pomoci usnadnit průchod stolice střevy.

Kolik chia semínek můžete sníst?

Vzhledem k tomu, že chia semínka obsahují hodně vlákniny, přílišná konzumace může způsobit zažívací potíže.

– Pokud budete jíst příliš mnoho chia semínek, mohou rozhodně způsobit nadýmání a průjem – říká Dr. Miláček Rudolph Bedford, gastroenterolog v Providence Saint John’s Health Center v Santa Monice.

Doporučuje maximálně dvě polévkové lžíce chia semínek denně, dokud si na ně tělo nezvykne.

Vzhledem k tomu, že chia semínka při kontaktu s vodou nabobtnají, mohou také představovat riziko udušení, zvláště pokud jsou požita bez dostatečného množství vody. Jeden případ z roku 2017 je přesně tím důvodem, proč si dávat pozor na příjem chia semínek. Konkrétně 36letý muž měl vážné potíže s polykáním poté, co spolkl lžíci suchých chia semínek a poté vypil sklenici vody. Poté, co chia semínka nabobtnala, což způsobila voda, ucpala mu jícen. Proto je důležité nechat je nejprve sedět ve sklenici vody.

Stejně tak vždy existuje strach z alergických reakcí, i když jsou vzácné. Proto nejprve otestujte malé množství chia semínek, abyste viděli, jak vaše tělo reaguje.

Pokračování na další straně