Někdy kvůli dietě, někdy kvůli určitým zdravotním problémům, tělu některé věci chybí

Pokud jste unavení, bledí a rozostření, možná vám chybí železo

Zde je návod, jak si to vynahradíte

Jste unavení, bledí a roztěkaní? To jsou typické příznaky nedostatku železa. Odhalujeme, proč byste měli brát tyto příznaky velmi vážně.

Železo je pro tělo životně důležité, protože spojuje kyslík s hemoglobinem – nejdůležitější složkou červených krvinek. Takto je kyslík transportován do buněk. Ženy potřebují asi 15 miligramů železa denně a v těhotenství téměř dvojnásobek. Pokud není pokryta potřeba železa, dochází k jeho nedostatku a může se objevit anémie.

Příčiny nedostatku železa

Nedostatkem železa trpí na celém světě každý čtvrtý člověk, zejména v rozvojových zemích. Nejčastěji jsou postiženy ženy v plodném věku a v Evropě se odhaduje, že nedostatkem železa trpí každá desátá žena. Na vině je především menstruace: ztráta krve vede k nedostatku železa. Nedostatek železa mohou také způsobit následující nemoci:

• myomy

• endometrióza

• žaludeční vřed

• hemoroidy

• nádory v trávicím traktu a darování krve mohou být vzorkem nedostatku železa.

Nedostatkem železa často trpí kromě těhotných a kojících žen i vegetariáni a vegani, protože maso je důležitým zdrojem železa. Ohroženi jsou také všichni lidé, jejichž tělo nedokáže dobře vstřebávat železo z henny – trpí totiž průjmem nebo jsou po operaci žaludku. Jaké jsou příznaky? Při nedostatku železa se objevují následující příznaky:

Pokračování na další straně