Přednosta Kliniky cévní a endovaskulární chirurgie Ocelářské vojenské lékařské akademie prozradil, jak poznat aneuryzma a zda prasklo.

Aorta je největší krevní céva v těle a odvádí krev ze srdce do orgánů a tkání. Na své cestě, po opuštění srdce, dává větve pro hlavu a mozek, pak pro ruce. V hrudníku vydává mezižeberní tepny a po průchodu bránicí a vstupu do žaludku vydává větve pro břišní orgány: žaludek, játra, slezinu, slinivku, střeva a ledviny. Když aorta dosáhne bederní, tzn. bedra, rozdělte na dvě větve, každou pro jednu nohu. Z toho je vidět, že aorta zásobuje krví všechny orgány a tkáně. Nemoci aorty přispívají k dysfunkci všech orgánů a ovlivňují organismus jako celek,“ říká plukovník prof. Dr. Aleksandar Tomić, přednosta Kliniky cévní a endovaskulární chirurgie Vojenské lékařské akademie.

S Dr. Tomićem jsme hovořili o aneuryzmatu, jedné z častých a velmi nebezpečných změn v tepně.

Co je to aneuryzma a kde se může objevit?

Když se krevní céva, tepna, zvětší o více než 50 % své normální šířky, můžeme mluvit o aneuryzmatu. Jeho nejčastější lokalizace je v oblasti břicha, kde je normálně průměr aorty 16-20 mm. Když průměr přesáhne 30 mm, můžeme mluvit o počáteční fázi aneuryzmatu břišní aorty. Toto rozšíření aorty se děje postupně a trvá roky.

Zvětšení průměru o 5 mm za rok je zvláště znepokojivé, když se často rychle rozhodujeme pro operační léčbu. Častěji postihuje muže, ale v poslední době se častěji vyskytuje i u žen. Věk pacientů je obvykle v sedmé dekádě a později, ale stále častěji se objevuje u padesátníků.

Pokračování na další straně