“Skutečnou prevencí rakoviny jsou pravidelné každoroční gynekologické prohlídky, které zahrnují kolposkopii stěrem, bimanuální a ultrazvukové vyšetření”

Je známo, že kdo je ve spokojeném manželství, tedy partnerském vztahu, trpí méně kardiovaskulárními chorobami, existuje souvislost mezi stresem a rakovinou?

„Stres jako rizikový faktor rakoviny je často zmiňován v literatuře“

Jaké metody existují k léčbě rakoviny? Jak moc se za ta léta změnily?

“Léčba rakoviny je chirurgická, chemoterapie a ozařování, pro efektivnější léčbu jsou společné kombinace všech tří typů léčby. Existují protokoly pro léčbu různých typů rakoviny, ale stále více se klade důraz na individuální přístup ke každému pacientovi. Proto je nutné, aby se pacientka rozhodla pro léčbu nádorových onemocnění.” .

V průběhu desetiletí došlo v léčbě k významným pokrokům. Jako jeden z příkladů na podporu toho byla v posledních letech díky technologickému rozvoji vyvinuta speciální technika barvení lymfatických uzlin během chirurgického stadiu rakoviny, která umožňuje přesné stanovení přítomnosti metastáz, tzv. snížení peroperační a pooperační morbidity u pacientů, dále aplikace či neaplikace pooperační radiační terapie apod.

Je důležité zdůraznit, že na základě doporučení Evropské asociace gynekologických onkologů – ESGO a s cílem poskytovat co nejkvalitnější diagnostiku a léčbu pacientek s gynekologickými nádory, vyšetření, diagnostické výkony a chirurgickou léčbu provádí úzce specializovaný gynekologický onkolog. u gynekologických nádorů“.