Primář Mirko Mačkić, specialista na gynekologii a porodnictví, z GAK „Narodni Front“ hovořil o příznacích gynekologických nádorů a také o metodách léčby.
Gynekologická nádorová onemocnění tvoří 20,94 % všech případů maligních onemocnění u žen. V časných stádiích onemocnění způsobují příznaky jen zřídka, a když se objeví první změny, onemocnění již vstoupilo do invazivní fáze. Bolest v malé pánvi, neklid při močení, neobvyklý výtok z pochvy a krvácení mimo menstruační cyklus jsou proto „červené vlajky“, které naznačují, že se nádor již vyvinul.
Jaké jsou nejčastější gynekologické nádory a v jakém věku se vyskytují?
“Gynekologické orgánové nádory se mohou objevit v jakémkoli věku života ženy. Mohou být nezhoubné i zhoubné. Podle lokality, kde se gynekologické nádory nejčastěji vyskytují, jsou méně časté nádory endometria, děložního čípku a vaječníků, pubické nádory – vulvy a pochvy. Vyskytují se nejčastěji.po 50. roce života, ale mohou být diagnostikovány v jakémkoli věku pacienta.“
Jaké jsou rizikové faktory jejich vzniku?
“Rizikové faktory jsou četné a různé pro různé typy rakoviny a nejběžnější jsou nuliparita, časná menarché, pozdní menopauza, obezita, cukrovka, rané sexuální vztahy, nuliparita, více partnerů, kouření, rasa, stres, dlouhodobá potlačení imunity.” . , HPV infekce, dědičný faktor…“
“U žen, které nerodily, je větší pravděpodobnost, že onemocní rakovinou endometria a vaječníků.”
Jak moc ovlivňuje sexuální aktivita vznik rakoviny nebo pohlavně přenosných chorob?
„Rizikovými faktory rakoviny děložního čípku jsou brzká sexuální aktivita a častější změna partnerky.
Příznaky některých nádorových onemocnění se na začátku onemocnění neprojevují, a když se objeví, je onemocnění již pokročilé. Jaká je rada, jak si zachovat zdraví a na jaké drobné změny reagovat?
Pokračování na další straně