“Pro ty, kteří zadržují v těle přebytečné tekutiny, je vždy dobrou volbou světlicový čaj, kukuřičné hedvábí, petrželový čaj, čaj z kořene pampelišky, zelený čaj. Pokud trpíte nízkým krevním tlakem, nekonzumujte tyto čaje, někdy dále snižují krevní tlak.”

Ačkoliv jsou dnešní přesličky na rozdíl od svých předchůdců většinou poměrně drobné a nenápadné, rozhodně neztrácí na významu. Některé z nich jsou sice jedovaté, ale například přeslička rolní patří mezi oblíbené léčivky. Používá se jako přírodní diuretikum, podporuje hojení ran a může mít pozitivní vliv také na zdraví kostí, vlasů a nehtů. Její působení je však nutné dále zkoumat.

Přeslička je mimořádně důležitá rostlina v procesu hubnutí, protože má mimořádně stimulační účinek na vypuzování přebytečné tekutiny z těla. V lidovém léčitelství se jí také říká přeslička rolní. Skvěle působí na činnost ledvin, ale také blahodárně působí na zdraví kloubů, kostí, krve a často se doporučuje při bolestivých menstruačních cyklech. Může mít také příznivý vliv na vylučování písku z ledvin.

Příprava čaje z přesličky

Zahřejte litr vody k varu. Poté přidejte 5 lžic bylinkového čaje , přikryjte a nechte 15-20 minut odstát. Poté čaj sceďte. Užívejte šálek před každým jídlem nebo vypijte celý čaj až do konce dne. Takto můžete přesličkový čaj konzumovat 21 dní.

Přeslička rolní obsahuje především poměrně vysoký podíl kyseliny křemičité (až 7 %, z nichž je část rozpustná ve vodě), ale i řadu dalších důležitých látek. K těm patří například flavonoidní glykosidy (kvercetin, luteolin), steroidní saponiny, hořčiny, silice, třísloviny nebo organické kyseliny (kyselina jablečná).