Najděte viníka
* Genetická dědičnost: pokud má vaše matka lupy, je velká pravděpodobnost, že budete mít stejný problém.

* Mastná pokožka hlavy: někteří lidé mají nadměrně aktivní mazové žlázy, takže pokožka produkuje příliš mnoho mazu, což způsobuje šupinatění a svědění.

* Změna teploty vzduchu: suchý vzduch vysušuje pokožku a tím ji povzbuzuje k většímu vylučování kožního mazu, který může být spouštěčem vzniku lupů.

* Stres, nemoci a hormonální změny: všechny tyto faktory mohou přispívat ke vzniku lupů.

Hlavní příznaky
* Odlupování – Nejviditelnější a pravděpodobně nejnepříjemnější je výskyt šupinek. To je známkou toho, že kožní buňky pokožky hlavy odumírají zrychleným tempem a vytvářejí shluky různých tvarů a velikostí. Jsou na pokožce hlavy, ve vlasech, na ramenou a zvláště jsou vidět na tmavém oblečení.

* Svědění – Lupy jsou často doprovázeny svěděním, které je důsledkem mírného zánětu způsobeného houbou Pityrosporum ovale.

* Zarudnutí – Vyskytuje se méně často, obvykle u závažnějších případů lupů, tzn. seborrhea pokožky hlavy. Zarudnutí je viditelným příznakem zánětu, vyrážka na pokožce hlavy, může se objevit i na obočí, tvářích, za ušima nebo na hrudi.

Jednoduchá řešení
Jezte zdravěji

Houba, která způsobuje lupy, se živí cukrem a tukem ve vašem krevním oběhu, takže byste měli omezit příjem potravin bohatých na tyto složky. Místo toho dejte přednost libovému červenému masu a zelené listové zelenině, protože tyto potraviny obsahují zinek a vitamíny B – látky, které zabraňují tvorbě lupů.

Vyhněte se stylingovým přípravkům

Husté gely a vosky na styling uzavřou póry a „uvězní“ v nich maz, který může způsobit lupy nebo zhoršit již vzniklý stav.

Používejte léčivé šampony

Dobrou volbou je lékařský šampon proti lupům, který obsahuje antimykotikum ketokonazol, který zabraňuje množení původce, působí také protizánětlivě a snižuje sekreci kožního mazu. Vzhledem k tomu, že účinná látka ketokonazol se ukládá v kůži a vlasech a působí až tři dny po umytí vlasů, měl by se tento šampon používat dvakrát týdně ve fázi léčby lupů a jednou týdně nebo jednou za dva týdny jako prevence. opakování. Mezitím je důležité k mytí vlasů používat jemné šampony.

Vyrobte si vlastní šampon proti lupům
Můžete si vyrobit vlastní šampon proti lupům. Vyjde vás to na tolik, co dáte za kilogram jablek, které jsou pro svůj stahující účinek hlavní složkou tohoto domácího léku proti lupům. Takový šampon navíc neobsahuje chemické látky a je vhodný zejména pro osoby s podrážděnou a alergií náchylnou pokožkou a také pro děti. Jablka oloupeme, zbavíme jádřinců a pecek a rozdrtíme na jednotnou dužinu. Smíchejte jablečnou šťávu s vodou v poměru 1 ku 3. Navlhčete si vlasy, naneste připravený krémový šampon na pokožku hlavy a nechte 10 minut působit. Vlasy dobře opláchněte a poté je umyjte neutrálním šamponem.