Ty ošklivé šupiny na oblečení! Ta svědivá pokožka hlavy! Pokud už vás nebaví neustálý boj s lupy, zbavte se jich pomocí jednoduchých a účinných tipů
Hlavním viníkem lupů je houba Pityrosporum ovale, která je přirozeným obyvatelem pokožky a vlasové pokožky, vysvětlil pro Vita Dr. sc. Ivana Nola, Ph.D. med., spec. dermatovenerologie. Tato houba se živí lipidy v kožním mazu, stejnými lipidy, jejichž úkolem je udržovat optimální vlhkost pokožky hlavy. Za normálních podmínek se tato houba z hlavy smývá při každém mytí vlasů, ale existují určité faktory, jako je stres, hormonální stimulace nebo klimatické změny, které způsobují její nadměrné rozmnožování a začíná dráždit pokožku hlavy. Reakcí je zrychlená obnova kožních buněk v té oblasti, které, jakmile dozrají, odumírají a mění se v šupinky, tedy lupy.
Nejjednodušší formou terapie je použití šamponů na pokožku hlavy se sklonem k lupům, které lze zakoupit v drogeriích a obchodech s potravinami. Někomu bude tato forma terapie stačit, někomu ale ani používání takových šamponů nepovede ke zlepšení. Naopak kvůli neúčinnosti terapie se potíže časem zhorší a pak byste se měli uchýlit k tzv. dermokosmetické přípravky určené pro pleť se sklonem k podráždění, zarudnutí a šupinatění. Jedná se o přípravky pro šetrné čištění pleti a regulaci množení povrchových buněk a pro vytvoření rovnováhy kožní mikroflóry a často obsahují přísady, které mají zklidňující účinek. Neobsahují parfemaci, parabeny ani mýdlo, jsou hypoalergenní a mají fyziologické pH. Nejčastěji obsahují pyrrolidonkarboxylát měďnatý, pyrrolidonkarboxylát zinečnatý,
Ovlivňuje i sebevědomí
Lupy jsou nejen estetickým, ale i zdravotním problémem, neboť se jedná o méně výraznou formu seboroické dermatitidy. Neléčené lupy se proto mohou časem změnit v seboroickou dermatitidu, která vyžaduje dlouhodobou léčbu pod dohledem kožního lékaře. Tento stav neohrožuje zdraví, ale velmi zhoršuje kvalitu života s důrazem na ztrátu sebevědomí a nejistotu – zdůrazňuje dr. Ivan Nol.
Kdy vyhledat lékaře
Pokud problém s lupy nedokážete vyřešit sami, musíte rozhodně kontaktovat dermatologa. Na základě anamnézy a klinického vyšetření lékař předepíše lokální terapii, případně fototerapii, někdy systémovou terapii antibiotiky nebo antimykotiky.
Pokračování na další straně