Hematolog poukázal na to, že hemofilie je „závažné a devastující onemocnění, protože vede k opakovanému krvácení do kloubů“, způsobuje bolest a skryté poškození, ale také vysvětlil, že existují lehčí formy tohoto onemocnění, které je nejčastěji zjištěno již v r. dětství.

“Je třeba si uvědomit, že existují i ​​lehčí formy hemofilie, které se v dětském věku neodhalí. Někdy ji odhalíme až u dospělých, kdy například po extrakci zubu protrahovaně krvácejí, lidé, kteří podstoupí operaci jako první času v životě, a po té operaci krvácení nelze zastavit nebo trvá déle, po úrazech dochází k déletrvajícímu krvácení… Existují různé formy hemofilie, nejčastěji jsou zjištěny v raném dětství, ale značná část pacientů objeví své nemoc později“.

Dr. Miljić také vysvětlil, že hemofilie je ve většině případů dědičné onemocnění a že se v pozdějším věku vyskytuje jen zřídka.

“Ve většině případů je hemofilie dědičné onemocnění, v 70 procentech případů se již objevují informace, že někdo v rodině hemofilii má. Je však třeba mít na paměti, že zhruba ve 30 procentech případů se mutace vyskytuje pouze v tom, miminko, a ona je první v rodině, která dostane hemofilii, ale je tu možnost, že se to může přenést. Hemofilie je většinou dědičné onemocnění, ve velmi vzácných situacích se může stát, že se člověk narodí bez hemofilie, a dostane ty získané hemofilie, které se projevují podobně, velké modřiny na kůži, vnitřní krvácení, představují těžké formy onemocnění a takové osoby by měly co nejdříve vyhledat lékaře,“ uzavřel.