Rakovina je komplexní skupina onemocnění s mnoha možnými příčinami. Mezi známé faktory, které způsobují rakovinu, patří genetika, kouření, nezdravá strava, některé infekce, kontakt s chemikáliemi, radiace atd.

Jakou roli hraje výživa v prevenci rakoviny? Mnohem víc, než si myslíte. Studie ukazují, že 2 hlavní faktory, které zvyšují riziko rakoviny, jsou neaktivní životní styl a špatná výživa. Naštěstí je ve vaší moci to změnit.

Kromě toho, že přestanete kouřit, ke snížení rizika byste si měli hlídat váhu, pravidelně cvičit a jíst zdravou rostlinnou stravu.

Zde je 8 nejvíce karcinogenních potravin:

1. Rafinovaný cukr a umělá sladidla

Rafinované cukry nejen zvyšují hladinu inzulínu, ale jsou také živnou půdou pro rakovinné buňky. Tato skutečnost je vědě známa již dlouhou dobu.

Již v roce 1931 německý laureát Nobelovy ceny za medicínu Otto Warburg poprvé objevil, že nádory se živí cukry. Rakovinné buňky potřebují k růstu a šíření sladidla s vysokým obsahem fruktózy, protože jsou rychle metabolizovány.

Čím nahradit?

Med, palmový cukr, syrová melasa, javorový sirup, stévie.

2. Zpracované maso

Zpracované maso označuje zpracované masné výrobky, jako je slanina, klobásy, klobásy atd. Studie provedená Havajskou univerzitou zjistila, že takové výrobky zvyšují riziko rakoviny slinivky o 67 %.

Zpracované maso obsahuje mnoho chemikálií a konzervačních látek, včetně dusičnanů, které zvýrazňují chuť, ale jsou známé jako karcinogenní. Uzené maso je zvláště škodlivé, protože absorbuje pryskyřice.

Čím nahradit?

Kupte si libové maso a uvařte si ho sami.

3. Chované ryby

Komerční chov ryb je založen na chovu velkého množství ryb (např. lososa) v extrémně stísněných podmínkách. V takto těsné blízkosti je riziko bakteriálních, virových a parazitárních epidemií velmi vysoké, proto jsou ryby léčeny antibiotiky, pesticidy a dalšími karcinogeny.

Navíc losos z farmového chovu obsahuje mnohem méně omega-3 než divoký losos.

Čím nahradit?

Kupte si divokého lososa – je to dražší, ale bezpečnější.

Pokračování na další straně