Hlavní příčinou lupů je houba Pityrosporum ovale, která se živí lipidy v kožním mazu.

Za normálních podmínek se tato houba z hlavy smývá při mytí vlasů, ale existují faktory, které způsobují nadměrné rozmnožování a začíná dráždit pokožku. Reakcí je obnova kožních buněk, a jakmile dozrají, odumírají a mění se v lupy.

Nejjednodušší formou terapie je šampon na pokožku hlavy se sklonem k lupům. Někomu bude tato terapie stačit, někomu se ale používání šamponu nezlepší. Naopak kvůli neefektivitě se problém bude časem zhoršovat.

Jde o přípravky na čištění pleti a regulaci množení povrchových buněk. Neobsahují parfemaci, parabeny ani mýdlo.

Ovlivňuje i sebevědomí

Lupy nejsou jen estetickým, ale i zdravotním problémem. V důsledku toho mohou neléčené lupy časem přejít v seboroickou dermatitidu. Tento stav neohrožuje zdraví, ale zhoršuje kvalitu života.

Když lékař

Pokud nemůžete problém s lupy vyřešit sami, musíte kontaktovat dermatologa. Terapii určí lékař na základě anamnézy.

Najděte viníka

  • Genetická dědičnost: pokud má matka lupy, je pravděpodobné, že budete mít i vy.
  • Mastná pokožka hlavy: někteří mají nadměrně aktivní mazové žlázy, takže se na kůži vylučuje příliš mnoho mazu.
  • Změna teploty vzduchu: suchý vzduch vysušuje pokožku a povzbuzuje ji k většímu vylučování kožního mazu.
  • Stres, nemoc a hormonální změny.

Hlavní příznaky

  • Odlupování – Nejviditelnější vzhled vloček. To je známkou toho, že kožní buňky na hlavě odumírají. Jsou na temeni, vlasech, ramenou.
  • Svědění – Lupy jsou doprovázeny svěděním.
  • Zarudnutí – Vyskytuje se méně často, obvykle u závažných případů lupů.

Jednoduchá řešení

Jezte zdravěji

Houba, která způsobuje lupy, se živí cukrem a tuky ve vašem krevním řečišti. Místo toho dejte přednost libovému červenému masu a zelené listové zelenině.

Vyhněte se stylingovým přípravkům

Husté stylingové gely a vosky uzavírají póry a „zachycují“ kožní maz.
Používejte léčivé šampony

Dobrý šampon proti lupům je dobrá volba. Vzhledem k tomu, že se účinná látka ketokonazol ukládá v pokožce a vlasech, měl by se tento šampon používat 2x týdně. Mezitím je důležité používat jemné šampony.

Jakmile se objeví, lupy se po ošetření vrátí. Důvodem je „perzistentní“ houba Pityrosporum ovale. Proto by měly být ovlivněny faktory, které podporují zvýšenou reprodukci a nástup příznaků.

Vyrobte si vlastní šampon proti lupům

Šampon proti lupům si můžete připravit sami. Bude vás to stát, kolik zaplatíte za kilo jablek, které jsou hlavní složkou tohoto domácího léku proti lupům. Navíc takový šampon neobsahuje chemické látky. Jablka oloupejte, nastrouhejte a rozdrťte na kaši. Smíchejte jablečné pyré s vodou v poměru 1 ku 3. Namočte vlasy, naneste šampon na pokožku hlavy a nechte 10 minut působit. Opláchněte si vlasy a umyjte neutrálním šamponem.

Pokračování na další straně