Každý z nás alespoň jednou zažil nepříjemnou epizodu se zažíváním: zácpu, průjem nebo plynatost . Zácpa neboli zácpa postihuje miliony lidí, z nichž tři čtvrtiny jsou ženy, ale problém je často ignorován, ať už kvůli studu nebo kvůli přesvědčení, že jej nelze vyřešit.

Zácpa se projevuje snížením počtu stolic, jejich tvrdostí a ztíženým vyprazdňováním střev. Příčinou je nejčastěji změna obvyklých, každodenních životních návyků (cestování, dočasná imobilita, nadměrné stravování), užívání některých léků (například sedativa nebo léky proti kyselosti) nebo onemocnění jako cukrovka, nádory, syndrom dráždivého tračníku, mnohočetné skleróza atd. a častá je i těhotná.

Zácpa není neškodná

Zácpa může způsobit další, velmi nepříjemná onemocnění, jako jsou anální trhliny (poškození sliznice řitního kanálu), vředy konečníku a velmi často hemoroidy; vzniká tak uzavřený kruh, kvůli kterému se situace neustále zhoršuje.

Zácpa se může objevit jen příležitostně nebo se může vyvinout v chronický problém, pokud trvá déle než šest týdnů. Zácpu často provází únava, protože se tělo dostatečně nezbavuje toxinů ze střevního obsahu.

Všem, kteří mají chronické zažívací potíže a trpí dlouhodobou zácpou, radíme připravte si následující přírodní nápoj…

Pokračování na další straně