Vědci zjistili, že břišní tuk, také známý jako viscerální tuk, je nejškodlivějším typem tuku. Podle vědců z Johns Hopkins University totiž vysoká hladina břišního tuku zvyšuje riziko srdečních bolestí, infarktu a mrtvice, inzulínové rezistence a dokonce i rakoviny. Je silný s nejvyšším standardem, jedna z nejlepších zemí pro všechny typy tuku na břiše a normální kardiovaskulární zdraví. Tím, že budete jíst zdravou stravu bohatou na plnohodnotné potraviny, můžete zabránit hromadění břišního tuku. Jednou z potravin, kterou věda úzce spojila s břišním tukem, je bílý chléb.

V jedné studii vědci z Tufts University sledovali stravovací návyky 459 lidí středního věku po dobu přibližně dvou let. Na základě výběru jídla byli zařazeni do šesti skupin podle stravy.

zatímco ti účastníci, kteří jedli typickou americkou dietu „maso a brambory“, přibrali na celkové hmotnosti nejvíce, byla rovnoměrněji rozložena po celém těle. Na druhou stranu lidé, kteří jedli nejvíce bílého chleba a dalších vysoce rafinovaných potravin, získali nejvíce břišního tuku. V samostatném přehledu British Journal of Nutrition vědci zjistili, že méně bílého chleba a středomořská strava mohou pomoci snížit množství váhy a břišního tuku, které můžete časem získat.

Studie spojující bílý chléb s břišním tukem jsou pozorovací, což znamená, že mohou pouze ukázat, že existuje souvislost mezi konzumací bílého chleba a břišním tukem, nikoli proč bílý chléb vede k břišnímu tuku. Vědci však mají několik teorií. Za prvé, bílý chléb má vysoký obsah kalorií a jednoduchých sacharidů, ale nízký obsah vlákniny, zdravých tuků a bílkovin. Díky tomu je bílý chléb klasifikován jako potravina s velmi vysokým glykemickým indexem (s vysokým GI). Studie ukazují, že konzumace potravin s nízkým GI vede k pocitu plnosti než konzumace potravin s vysokým GI. Jinými slovy, jídlo s vysokým obsahem GI vás prostě nezasytí tolik jako ostatní potraviny, což může způsobit přejídání a přibírání na váze, což znamená, že mohli pouze ukázat, že existuje souvislost mezi spotřebou bílého chleba a břišním tukem, ne proč bílý chléb vede k břišnímu tuku.

Pokračování na další straně