Srdeční tepy za minutu, nazývané také puls, jsou důležitým a spolehlivým způsobem, jak poznat stav svého srdce a zdraví celého krevního řečiště.

Mnoho lidí si často počítá tep a v dnešní moderní době existují i ​​mobilní aplikace, které měří tep pomocí otisků prstů. Ne každý však ví, co je normální hodnota, protože normální srdeční frekvence se u každého člověka liší a normální rozmezí pro dospělé je 60 až 100 tepů za minutu.

Začněme od začátku. Srdeční frekvence není konstantní hodnota a liší se od člověka k člověku v důsledku mnoha různých faktorů. Některé z nich jsou: věk, kouření, kardiovaskulární onemocnění, vysoký cholesterol, cukrovka, léky, teplota, poloha těla a aktivity, kterým se lidé věnují.

Je známo, že srdce dětí bije rychleji a srdce sportovců bije pomaleji ve srovnání s průměrným dospělým. Někdy se rodiče při měření tepu svých dětí bojí, protože tep dítěte může být extrémně nízký, v klidu až 60 tepů za minutu a při namáhavé fyzické aktivitě dokonce až 220 tepů za minutu.

U dětí , které sportují, může být normální klidová tepová frekvence pouze 40 až 50 tepů za minutu. U dětí jsou některé změny rychlosti normální, takže byste neměli být znepokojeni, pokud srdce vašeho dítěte bije příliš rychle nebo příliš pomalu. Zkontrolujte několikrát, po krátké přestávce a pokud se abnormální čísla opakují, poraďte se s lékařem.

U zdravých dospělých je normální srdeční frekvence mezi 60 a 80 údery za minutu a může dosáhnout 100, což je považováno za horní hranici normálu. Více než 100 tepů za minutu v klidu u zdravého dospělého může být důvodem k obavám.

V závislosti na věku je průměrná klidová srdeční frekvence:

Pokračování na další straně