4. Varovný příznak: Pocit neustálého chladu

Nejčastěji za to může sezónní alergická rýma, forma pylové alergie. Mezi další příznaky patří bolest hlavy a další příznaky podobné chřipce. Léčí se antihistaminovými spreji, které snižují otok tkáně v nose, a také používáním steroidních sprejů.

5. Varovný příznak: Večer ucpaný nos

Častou příčinou tohoto problému je nealergická rýma způsobená suchým vzduchem v klimatizovaných místnostech. Příznaky se postupně zhoršují a jak se večer zvyšuje prokrvení nosu, jsou nejviditelnější. Nejlepším řešením je otevřít okno a vypnout klimatizaci, radí lékaři.

6. Varovný příznak: Chrápání v dětství

Chrápání u dětí je často způsobeno adenoidy, malými žlázami v zadní části nosu, které obvykle v dospělosti zmizí. Jejich expanze může způsobit problémy s dýcháním, proto dýchají ústy, což vede k chrápání. Adenoidy se dají chirurgicky odstranit a kolem desátého roku života většina potíží zmizí bez léčby.

7. Varovný příznak: Bolí vás obličej

Nejčastější příčinou bolesti v obličeji doprovázené ucpaným nosem je sinusitida. Z akutní fáze onemocnění v důsledku neléčení po 12 týdnech dochází k chronickému stavu, který je někdy lepší a někdy horší. Obvykle je způsobeno virem a nereaguje na antibiotika. Teplé obklady na obličej mohou zmírnit bolest nebo nepohodlí a v extrémních případech je nutná drenáž dutin.