Ve většině případů je viníkem ucpaného nosu přechodná rýma, ale příznaky jako problémy s dýcháním, kýchání, necitlivost na pachy a chutě a špatný spánek spojený s ucpaným nosem mohou přetrvávat měsíce nebo dokonce roky. Takové chronické problémy mohou být způsobeny sezónními alergiemi, vychýlenou přepážkou nebo jiným léčebným důvodem, říkají odborníci.

– Pokud nemůžete normálně dýchat po dobu delší než dva měsíce kvůli ucpanému nosu, určitě navštivte lékaře, který najde jednoduché řešení vašeho problému.

1. Varovný příznak: Kýchání parfému, prachu nebo zvířecích chlupů

Možnou příčinou tohoto stavu je alergická rýma nebo zánět nosních cest. Alergeny způsobují tvorbu protilátek imunoglobulinu E a rýmu a obstrukci dýchacích cest. Odborníci tvrdí, že až 45 procent lidí trpí lehčí nebo těžší verzí alergické rýmy a tento stav se léčí antihistaminikovými tabletami nebo steroidními spreji.

2. Varovný příznak: Spreje a kapky nefungují

Možnou příčinou problému s ucpaným nosem, který se navzdory léčbě nezlepšuje, je vychýlená přepážka. Někdy se vyskytuje v důsledku dětských úrazů, zatímco u některých lidí je stav vrozený.

– Od šesti do osmi hodin denně vykonává jedna nosní dírka 80 procent celkové práce dýchání a pak totéž dělá druhá. Pokud je přepážka poškozena, pak silnější strana funguje pouze na asi 40 procent své plné kapacity  – říká Dr. Ayoubi.

Jediným účinným způsobem léčby tohoto stavu je rutinní operace k narovnání přepážky.

3. Varovný příznak: Smrkáte, ale nic nevychází

Nosní polypy mohou blokovat dýchací cesty a způsobit ucpaný nos, vysvětlují odborníci. Mezi další příznaky patří ztráta čichu, stékající hlen z krku nebo změny barvy hlasu. Polypy mohou také vést k chronickému zánětu dutin.

Nejlepším způsobem léčby polypů jsou steroidní spreje a pokud potíže přetrvávají, je posledním řešením operace.

Pokračování na další straně