Trombocytopenie

Nedostatek krevních destiček, tedy krevních destiček – buněk zodpovědných za správný průběh procesu srážení krve. Při poranění krevní destičky tvoří sraženiny spolu s červenými krvinkami, aby zastavily krvácení. Pokud je počet krevních destiček příliš nízký, můžete zaznamenat rušivé zdravotní příznaky, jako jsou lehké modřiny, krvácení z nosu, krvácení z dásní, potíže se zastavením krvácení z rány a krev ve stolici a moči. Trombocytopenie není nemoc sama o sobě, ale je to znepokojivý příznak, který může naznačovat vážné zdravotní stavy, jako je leukémie nebo selhání ledvin. V případě těžkých onemocnění samozřejmě existuje řada doprovodných příznaků, takže byste neměli panikařit, protože si všimnete příliš velkého množství modřin na těle. Trombocytopenie může být důsledkem nedostatku vitaminu B12. Pak se doporučuje změna stravy nebo suplementace.

Cirhóza jater

Závažné onemocnění, které postihuje především dlouhodobé alkoholiky. Příčinou může být i působení jiných toxických látek, například některých léků, dále virové hepatitidy, autoimunitní onemocnění nebo dědičná onemocnění. Je chronická a vede k nevratnému poškození jater. V průběhu onemocnění prochází tento orgán fibrózou, která může nakonec přispět ke vzniku nádorů. Proces onemocnění často nedává specifické příznaky, takže cirhóza může zůstat po dlouhou dobu nezjištěná. Příznaky, které mohou naznačovat problémy s játry, zahrnují ztrátu chuti k jídlu, ztrátu hmotnosti, poruchy trávení, bolest pod pravým žebrem a letargii.

Selhání ledvin

Ledviny jsou jedním z nejvytíženějších orgánů v našem těle. Neustále filtrují krev, čistí ji od škodlivých látek, odstraňují produkty látkové výměny a přebytečné některé mikroživiny vč. sodík, přítomný ve velkém množství v naší „slané“ stravě. Když ledviny začnou onemocnět, stejně jako játra, vykazují zpočátku málo příznaků a příznaky jsou nespecifické. Je to dáno mimo jiné tím, že ledviny ovlivňují chod celého organismu a jejich špatný stav se projevuje na mnoha dalších orgánech. Jednou ze změn, které by měly upoutat naši pozornost, je výskyt tmavých kruhů, které mohou být doprovázeny otoky očních víček. Problémy s ledvinami jsou nevyhnutelně spojeny s poruchami močení. Mohou se objevit i otoky nohou v důsledku zadržování vody v těle a také plicní edém, který se projevuje dýchacími potížemi. Typ, počet a intenzita příznaků závisí na stadiu onemocnění a jeho typu: selhání ledvin může být chronické nebo akutní, což vyžaduje neodkladnou lékařskou pomoc.

Zdroj.lifter

1
2