Citlivost na modřiny může mít řadu příčin

Někdy je to důsledek individuální predispozice těla, například křehkosti cév a jejich náchylnosti k poškození. V takových situacích může být obtížné problém vyřešit, ačkoli změna stravy a životního stylu může do určité míry pomoci.

Anémie

Často se nazývá nemoc, ale je třeba ji chápat jako symptom. Anémie je, když hladina červených krvinek a jejich hemoglobinu klesne pod určitou úroveň. Může být důsledkem rozvíjejícího se onemocnění, ale častěji je důsledkem zanedbání životosprávy – a pokud se neléčí, vede k rozvoji vážnějších zdravotních stavů. Podle úrovně koncentrace hemoglobinu se anémie dělí na mírnou, střední, těžkou a život ohrožující. Nejčastějším případem je mírná anémie – obvykle způsobená nedostatkem železa. Příznaků anémie je více, vč. chronická únava, mdloby, bledá pleť, tmavé kruhy pod očima a lehké modřiny ze slabších ran.

Poruchy srážlivosti krve

Mohou být ve formě krvácivých poruch nebo tromboembolických poruch. Hlavními příznaky jsou časté, prodloužené krvácení a prodloužený proces srážení krve. Ke krvácení může dojít z triviálních důvodů, jako je podráždění dásní zubním kartáčkem při čištění zubů, škrábání nebo injekční aplikace. Díky tomu se na těle objevují modřiny poměrně často. U žen je také problém silné menstruace. Hemoragická diatéza je důsledkem poruch různých krevních složek nebo prvků oběhového systému. Zdrojem potíží mohou být například defekty ve stavbě cév nebo nedostatek krevních destiček odpovědných za proces srážení. Tyto faktory mohou být zase důsledkem různých patologických změn, užívání některých léků (např. steroidů) nebo špatné životosprávy. Na druhé straně se tromboembolické poruchy projevují nadměrnou srážlivostí krve a sklonem k srážení v cévách. Mohou být důsledkem například hluboké žilní trombózy nebo pankreatitidy.

Pokračování na další straně