Pokud máte na zádech nebo těle malé červené boule, mohou být příznakem nesnášenlivosti lepku. Velmi často se vyskytují ekzémy a lupénka. Svědění a suchá kůže se objevuje jako reakce imunitního systému, který produkuje protilátky, a příznaky nesnášenlivosti lepku jsou únava a žaludeční potíže.

Vyloučení potravin obsahujících lepek z jídelníčku však není řešením, pokud tyto problémy ještě nemáte, protože to může způsobit další problémy, jako je netečnost a pokles energie.

Co potřebujete vědět o lepku:

Většina z nás slyšela o bezlepkové dietě, ale kolik toho o lepku skutečně víme? Lepek je lepkavá látka nacházející se téměř ve všech obilovinách a má se za to, že je příčinou mnoha zdravotních problémů, zejména těch, které souvisejí s obezitou a metabolickými problémy. Mnoho odborníků na výživu vám řekne, že většinu svých problémů vyřešíte, pokud úplně vyloučíte lepek ze svého jídelníčku, ale existuje několik populárních mylných představ o lepku, kterým věříme a neměli bychom:

Bezlepková dieta zlepšuje trávení:

Neexistují žádné spolehlivé důkazy o tom, že by se naše trávení zlepšilo, pokud ze stravy vyloučíme lepek. Úplné odstranění lepku ze stravy totiž znamená výrazně snížený příjem vlákniny, která může zpomalit náš metabolismus a negativně ovlivnit trávení.

Za nadváhu může lepek:

To je další mylná představa. Lepek nemá nic společného s vaší váhou. Hubnutí závisí na kvalitě a množství jídla a také na životním stylu. Pokud se nebudete starat o to, co a kolik jíte, lepek nebude mít přímý vztah s kily navíc.

Bezlepkové jídlo je zdravější:

Bezlepkové jídlo obsahuje výrazně více cukru, soli, nasycených tuků a kalorií než běžné jídlo, takže volba bezlepkové diety by mohla vést k obezitě, protože si do těla nevědomky vnášíte mnoho škodlivých látek.

Můžete snížit příjem lepku, ale pokud na něj nejste citliví, nevyřazujte ho ze svého jídelníčku úplně, protože kromě nežádoucích účinků může vést i k energetickému deficitu, který vás unavuje a malátnost. což se absolutně nechce.

Pokračování na další straně