Léčebné účinky listů vlašského ořechu

Díky zvláštnímu složení mají listy vlašského ořechu tyto užitečné vlastnosti:

  1. antifungální;
  2. zastavují krvácení;
  3. hojí dobře rány;
  4. posilují imunitu;
  5. tlumí bolesti;
  6. působí proti parazitům;
  7. snižují příznaky bolesti.

Léčivé vlastnosti listů vlašských ořechů jsou známy již dlouho. O tom, že listy vlašských ořechů snižují příznaky bolesti a zastavují krvácení, psal už Avicenna.

V zemích, kde rostou ořechy, jsou jejich listy po staletí používány k hojení ran, potlačování a léčení úplavice, otrav a pro lepší trávení.

V moderní medicíně se aktivně používají listy vlašského ořechu, a to včetně farmakologie. V lékárnách si můžete koupit olejový nebo lihový roztok „Juglon“, připravený na bázi ořechových listů. Je určen k léčbě paradontózy a kožních onemocnění.

Použití v lidové medicíně

Listy ořechů se používají v různých modifikacích. Dělají se z nich například odvary. Chcete-li si ho udělat, musíte vzít lžičku sušených drcených listů, dát do vody a nechat přejít varem, potom nechat odstát hodinu a pak řádně přecedit.

Tento odvar se doporučuje užívat při těchto onemocněních:

  1. cerebrální arterioskleróza;
  2. průjem;
  3. diabetes;
  4. různá onemocnění gastrointestinálního traktu;
  5. vnitřní krvácení.

Používejte tento odvar také k odstranění škrkavky anebo prostě jako obecné tonikum. Je zajímavé, že ho můžete použít i zevně.

Například se jím posilují vlasy, pokud vám hodně vypadávají, potřete si jím obličej, pokud máte akné nebo diatézu anebo si jím proplachujte hrdlo při bolestech v krku. Použijte tento lék i v případě kožních zánětů a nehojících se ran.

Z listů rostliny můžete připravit obyčejný čaj. Jednu polévkovou lžíci listů zalijte 1 šálkem vroucí vody a nechte 10 minut louhovat. Po scezení byste měli tento čaj pít až 3krát denně. Můžete přidat i heřmánkový odvar, abyste zvýšili jeho účinnost.

Z ořechových listů se připravují také olejové a lihové tinktury. Pro přípravu olejové tinktury vezměte asi 80 gramů drcených, ale čerstvých listů vlašského ořechu a zalijte je 300 mililitry rafinovaného rostlinného oleje.

Získanou směs pevně uzavřete víkem a ponechte při pokojové teplotě 20−25 dnů, ale tak, aby nebyla vystavena slunečnímu světlu. Po vylouhování je tento lék vhodný jak pro vnitřní, tak i pro zevní použití.

Tento výluh můžete použít také k léčbě akné a ran, které se dlouhodobě nehojí a zaněcují se. Tinkturu nanášejte na postižená místa.

Když dáte tinkturu z listů vlašských ořechů do vodky, pomůže vám od bolestí žaludku a střev, odstraní průjem a zlepší trávicí proces. Sušené listy se zalijí vodkou v poměru 1 ku 10 a nechají se louhovat 2 týdny. Doporučuje se užívat 10 kapek, zředěných ve vodě, 3−4krát denně. Doba užívání je 14 dní.

Kontraindikace

Léky určené k perorálnímu podání mají vedlejší účinky. Vzhledem ke specifickým vlastnostem ořechových listů jsou zakázány osobám s vyšší srážlivostí krve a tromboflebitidou.

Použití prostředků na bázi listů vlašských ořechů a jiných prostředků pro zevní použití nevykazuje žádné kontraindikace kromě individuální specifické nesnášenlivosti.