Vlašský ořech (Juglans regia), také známý jako královský ořech, je strom života, určený k léčení mnoha onemocnění našeho těla. Na tomto stromě je užitečné všechno: listy, jádra, přepážky, ořechové oplodí, semeník a dokonce i skořápka.

Kromě léčebného účinku na lidské tělo nám listy ořechu pomáhají vyčistit vzduch a zabíjet bakterie, a když se přidají do vody, dezinfikují ji. Není náhodné, že mouchy, komáři a moli nesnášejí vůni vlašského ořechu.

Listy vlašského ořechu

Listy vlašských ořechů se sklízí v červnu, než se úplně rozvinou. Rychle se usuší na slunci a je třeba dbát, aby nezčernaly.

Listy královského ořechu jsou vynikajícím zdrojem vitamínu C, nejsou o nic horší než černý rybíz. Nejvíce vitamínu mají v období sběru listů.

Kromě toho jsou listy bohaté na karoten, vitamíny B1, P, esenciální oleje, obsahují chinony (juglon), fenolkarboxylové kyseliny, kumariny, flavonoidy a kyseliny ellagovou, gallovou a kávovou.

Vitamín C zvyšuje odolnost těla, posiluje cévní stěny (spolu s vitamínem P), má pozitivní vliv na činnost jater a ledvin. Vitamín B1 hraje důležitou roli ve výživě nervového systému, je dobrý pro srdce, cévy a trávicí systém.

Karoten je antioxidant a imunostimulant. Taniny z listů vlašských ořechů mají adstringentní vlastnosti. Fytoncidy listů ořechů a juglon jsou účinné proti mnoha bakteriím a esenciální oleje jsou považovány za přírodní repelenty.

článek pokračuje na další stránce…