Svalové křeče přicházejí náhle a představují napnutí svalů po probuzení nebo po usnutí. Také jakákoli fyzická aktivita může způsobit křeče.

Nedostatek tekutin je hlavní příčinou svalových křečí.

Piercing a intenzivní bolest se nejčastěji vyskytuje v nohách, i když se může objevit i v jiných částech těla.

Tento stav trvá od několika sekund do několika minut. Noční svalové křeče se objevují bezprostředně při usínání nebo ráno po probuzení a jsou nejčastěji důsledkem špatného prokrvení, i když k nim dochází i při nižší tělesné teplotě než obvykle.

Pokud vás uprostřed noci probudí bolestivá křeč v nohách, nejste sami. Podle studie z roku 2012 publikované v časopise „American Family Physician“ tento bolestivý zážitek zažije alespoň jednou za život až 60 procent lidí a studie z roku 2017 ukázala, že tento jev je častější u lidí nad padesát let. let starý.

Přestože je tento neduh velmi rozšířený, jeho příčiny nejsou zcela jasné. “Naleznete spoustu různých názorů, ale pravdou je, že nikdo vlastně neví, proč se křeče v nohách objevují v noci,” říká Scott Garrison, Ph.D., docent rodinného lékařství na University of Alberta, který publikoval četné studie o nočních křečích v nohách.

Někteří vědci se domnívají, že příčina je v moderním způsobu života: „Zatímco naši dávní předkové trávili spoustu času sběrem plodů, to znamená v pozicích v podřepu a v polodřepu, moderní způsob života obecně nezahrnuje takové pohyby, které jsou důležité pro protažení svalů a dochází ke křečím.”

Jiná skupina odborníků se domnívá, že vleže na lůžku jsou nohy často v plantární flexi (flektovaný hlezenní kloub – zvýšený úhel mezi dorzální plochou chodidla a přední částí bérce), což zkracuje svaly. Když noha dlouho spočívá v této poloze, může i malý pohyb způsobit křeč.

Garrisonův výzkum ukázal, že noční křeče jsou častější v letních měsících než v zimě. I když to není obecné pravidlo, tvrdí, že podle jeho výzkumů je frekvence nočních křečí nohou v červenci vyšší než v lednu.

Pokračování na další straně