1. Zácpa.

Pokud máte pravidelně zácpu, je to další známka toho, že vám v těle chybí hořčík. a při nízkém množství hořčíku dochází k silnějším střevním kontrakcím, což má vliv na špatné trávení potravy. Hořčík ovlivňuje nejen uvolnění střev a vytvoření pravidelného rytmu střev, ale působí i osmoticky – hořčík „stahuje“ vodu do střev, změkčuje stolici.

síran hořečnatý

Jedním z možných způsobů, jak do těla dostat více hořčíku, je příjemná metoda namáčení ve síranu hořečnatém, jinak známé jako Epsomské soli. Síran hořečnatý, který se běžně používá k úlevě od bolesti a namožení svalů, také významně napomáhá při detoxikaci, když tělo k tomuto účelu potřebuje síru. Při nitrožilním použití může síran hořečnatý zachránit život v obtížných podmínkách, jako jsou akutní astmatické záchvaty, propuknutí infarktu myokardu a eklampsie v těhotenství.

Několik šálků epsomské soli přidané do horké koupele podpoří pocení a detoxikaci; poté, co se voda trochu ochladí, tělo absorbuje síran hořečnatý. Podle Marka Sircuse v knize „Transdermální terapie hořčíkem“ jsou přínosy koupelí v Epsomské soli krátkodobé, i když příjemné, protože síran hořečnatý se v těle obtížně asimiluje a rychle se ztrácí močí. Chlorid hořečnatý, který lze použít i do koupelí, se snadněji asimiluje a metabolizuje, takže k absorpci je potřeba méně.

Důležitý je poměr vápníku a hořčíku

Zdravý organismus potřebuje jak vápník, tak hořčík – v odpovídající rovnováze jednoho vůči druhému, stejně jako ve vztahu k dalším potřebným minerálům. Protože jsou považováni za biochemické soupeře, první nemůže jednat, aniž by způsobila opačnou reakci druhého. Vápník a hořčík však musí být přítomny ve vyváženém množství, aby mohly v těle normálně fungovat. Někteří vědci naznačují, že zdravý poměr vápníku a hořčíku ve stravě by měl být 2:1. Jiní oceňují poměr 1:1, který odráží proporce ze stravy, se kterou jsme se vyvinuli před příchodem zemědělství. V dnešních průmyslových zemích je tento poměr z výživy od 5:1 do téměř 15:1. Nerovnováha těchto dvou extrémně důležitých minerálů vytváří v těle četné hrozné následky, které jsou často přehlíženy lékařskými odborníky při léčbě chorobných stavů, které způsobují.

Absorpce hořčíku

Pro správné vstřebávání hořčíku ze stravy je nezbytná zdravá střevní flóra. Syndrom dráždivého tračníku, syndrom netěsného střeva, kandidóza a další střevní poruchy mohou výrazně omezit množství hořčíku, které může tělo vstřebat. Starší dospělí často trpí sníženou tvorbou žaludeční kyseliny chlorovodíkové, což může obecně zhoršit vstřebávání minerálů. A s tolika lidmi, kteří si „pálení žáhy“ léčí antacidy, je obtížné udržet střevní flóru zdravou.

I při ideálních podmínkách trávení se z potravy vstřebá jen část hořčíku – méně, když jsou tělesné zásoby dostatečné, a více, pokud je v těle nedostatek. To platí i pro doplňky stravy s hořčíkem a na trhu je spousta takových, které vás mohou zmást. Pro běžného člověka je samodoplňování hořčíku neškodné, zvláště pokud víte, že máte příznaky, které by mohly souviset s nedostatkem hořčíku, nebo jste ve velkém stresu. Nadbytek hořčíku se vylučuje močí nebo stolicí a nejčastější reakcí na příliš mnoho hořčíku je řídká stolice. Jedinci se selháním ledvin nebo onemocněním ledvin, extrémně pomalou srdeční frekvencí nebo střevní obstrukcí by se měli vyhnout léčbě hořčíkem.

Řídká stolice naznačuje, že jste hořčík nevstřebal, ale že působí jako projímadlo. Když hořčík prochází střevy po dobu kratší než dvanáct hodin, je zcela vyloučen, nikoli absorbován. Pokud zjistíte, že se nemůžete vyhnout projímavému účinku změnou dávkování, můžete zkusit perorální doplněk, který je chelátován na aminokyselinu, jako je taurát hořečnatý a glycinát hořečnatý, které se mnoha lidem lépe vstřebávají než forma soli a méně pravděpodobné, že způsobí řídkou stolici. Jedinci, kteří potřebují trochu pomoci s trávením, jako jsou děti, starší dospělí a kdokoli se sníženou žaludeční kyselinou nebo střevní dysbiózou, by měli zvážit homeopatický hořčík, nazývaný také tkáňová sůl nebo biochemická sůl. 6x dávka fosforečnanu hořečnatého je vhodná a působí tak, že se hořčík dostává do buněk, kam má. Předepisuje se také jako lék na svalové křeče a jiné typy křečí. Magnesia phosphorica může pomoci snížit nebo odstranit řídkou stolici při užívání perorálního doplňku hořčíku, což vám dává pozitivní znamení, že vaše tělo skutečně přijímá hořčík do buněk.