Hořčík je důležitý pro tolik životně důležitých tělesných funkcí a jeho nedostatek se podílí na tolika onemocněních, že vědci opakovaně připisují hořčíku jeho schopnost odstranit nebo zlepšit četné poruchy. Máte tak silné nutkání na sladké, že byste nejraději zakřičeli? Probudila vás někdy uprostřed spánku nepříjemná bolest v podobě svalové křeče? Nebo, bez ohledu na to, co zkoušíte, máte vždy problémy se spánkem? Pokud je tomu tak, je velmi velká šance, že nepřijímáte dostatek hořčíku. Odborníci na výživu často označují hořčík za „mistra“ minerálů, protože ovlivňuje přes 300 různých enzymatických procesů, které pomáhají vašemu tělu správně fungovat.

Každá jednotlivá buňka v lidském těle vyžaduje dostatek hořčíku, jinak se kazí. Na dostatečném množství hořčíku v buňkách závisí pevné kosti a zuby, vyvážené hormony, zdravý nervový a kardiovaskulární systém, dobré fungování detoxikačních cest a mnoho dalšího. Mezi měkké tkáně, které obsahují nejvyšší koncentrace hořčíku v těle, patří mozek a srdce – dva orgány, které generují velkou elektrickou aktivitu a které mohou být obzvláště citlivé na nedostatek hořčíku.

Hořčík je důležitý pro tolik životně důležitých tělesných funkcí a jeho nedostatek se podílí na tolika onemocněních, že vědci opakovaně připisují hořčíku jeho schopnost odstranit nebo zlepšit četné poruchy. V současné době je seznam poruch, které mají přímou a potvrzenou souvislost s chronickým a akutním nedostatkem hořčíku, dlouhý a zahrnuje mnoho onemocnění, jejichž standardní lékařská léčba obvykle není zaměřena na nedostatek hořčíku.

Hořčík se v těle využívá k mnoha typům detoxikačních cest a je nezbytný při neutralizaci toxických látek, nadměrně kyselých stavech, které se v organismu vyskytují, a při ochraně před těžkými kovy. Hraje zásadní roli při ochraně těla před náporem všudypřítomných umělých chemikálií. Glutathion, antioxidant přirozeně produkovaný tělem a detoxikátor, který mimo jiné odstraňuje rtuť, olovo a arsen, potřebuje ke své syntéze hořčík. Podle Marka Sircuse v knize Transdermální terapie hořčíkem nedostatek hořčíku zvyšuje tvorbu volných radikálů v těle a „způsobuje vyčerpání glutathionu, což si nemůžeme dovolit, protože glutathion pomáhá bránit tělo před poškozením způsobeným kouřením cigaret, vystavením radioaktivnímu záření , chemoterapie rakoviny a toxické látky, jako je alkohol a téměř vše ostatní.“

Když je naše tělo bohaté na hořčík (který je v rovnováze s ohledem na zásoby ostatních minerálů), jsme chráněni před usazováním těžkých kovů a rozvojem souvisejících neurologických onemocnění. Dr. Carolyn Dean tak vysvětluje, že „výzkum naznačuje, že bohaté zásoby hořčíku chrání mozkové buňky před škodlivými účinky hliníku, berylia, kadmia, olova, rtuti a niklu. Víme také, že nízká hladina hořčíku v mozku přispívá k ukládání těžkých kovů v mozku, což je předzvěstí Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby. Zdá se, že tyto kovy soutěží s hořčíkem o vstup do mozkových buněk. Pokud je zásoba hořčíku nízká, mají kovy mnohem snazší přístup.“

„V tenkém střevě je také konkurence ve vstřebávání kovů. Pokud je dostatečný přísun hořčíku, hliník se nevstřebá.“

Četné studie totiž prokázaly fakt, že hořčík, nikoli vápník (a už vůbec ne fluor), vytváří sklovinu tvrdou zubní sklovinu, která zabraňuje kazu a tvrdé a pružné kosti. Bez ohledu na množství vápníku, které jíte, si vaše zuby mohou vytvořit silnou sklovinu pouze tehdy, pokud je hořčík dostupný v dostatečném množství.

Příznaky nedostatku hořčíku

Máte tak silné nutkání na sladké, že byste nejraději zakřičeli? Probudila vás někdy uprostřed spánku nepříjemná bolest v podobě svalové křeče? Nebo, bez ohledu na to, co zkoušíte, máte vždy problémy se spánkem? Pokud je tomu tak, je velmi velká šance, že nepřijímáte dostatek hořčíku.

Odborníci na výživu často označují hořčík za „mistra“ minerálů, protože ovlivňuje přes 300 různých enzymatických procesů, které pomáhají vašemu tělu správně fungovat. Následujících sedm příznaků ukazuje, že tohoto minerálu nepřijímáte dostatek.

  1. Svalové křeče.

Zejména ty, které se vytvářejí v oblasti listů. Jsou způsobeny nekontrolovanými svalovými kontrakcemi. Hořčík pomáhá uvolňovat svaly, takže když ho nemáte v těle dostatek, objevují se křeče.

  1. Problémy se spánkem.

Miliony lidí po celém světě mají problémy s usínáním nebo problémy se spánkem obecně. Hořčík hraje klíčovou roli ve fungování vašeho centrálního nervového systému. Bez dostatečného množství tohoto minerálu může dojít k nespavosti. Také hladina hořčíku ve vašem těle během noci klesá, což vede ke špatné kvantitě a kvalitě REM fáze spánku, což je vlastně nejkritičtější spánkový cyklus, který „obnovuje“ vaše tělo a mysl.

  1. Touha po čokoládě.

Hořká čokoláda obsahuje poměrně vysokou hladinu hořčíku. Ve skutečnosti jedna kostka obsahuje asi 27 % denní potřeby tohoto minerálu. Intenzivní touha po čokoládě je dalším znakem toho, že vám v těle chybí hořčík. Vaše tělo někdy potřebuje to, co potřebuje.

  1. Úzkost.

Hořčík je nejsilnější minerál, pokud jde o relaxaci. Pokud cítíte úzkost, je to obvykle raný příznak toho, jak je váš centrální nervový systém ovlivněn nedostatkem hořčíku. Když cítíte úzkost, 200 mg hořčíku vám může pomoci uvolnit se.

  1. Vysoký krevní tlak.

Mnoho lidí se diví, proč mají stále vysoký krevní tlak, i když dodržují zdravější stravu. Odpovědí může být hořčík; další důležitou funkcí hořčíku je relaxace a rozšíření vašich krevních cév. Při nedostatku hořčíku v těle dochází k silnějšímu sevření cév, což způsobuje projevy vysokého krevního tlaku. Přiměřená hladina hořčíku také pomáhá s rovnováhou elektrolytů. Nevyvážené elektrolyty mohou způsobit vysoký krevní tlak.

  1. Nepravidelný srdeční tep.

U stále většího počtu lidí se objevuje arytmie, která se nejčastěji léčí léky. Vaše srdce je svalový orgán a správné fungování kardiovaskulárního systému závisí na hořčíku. Pokud je hořčíku v těle málo, ovlivňuje to práci srdce – nemůže se správně stahovat a relaxovat, což může ovlivnit jeho nepravidelné tepy.

Pokračování na další straně