• Pití kávy brzy ráno, kdy je hladina kortizolu nejvyšší, narušuje hormony v těle a narušuje cirkadiánní rytmus. Kortizol má špatný vliv na ovulaci, hormonální rovnováhu a váhu – vysvětluje pro portál PureWow nutriční terapeut a lékař Karlin Rozenblum.
  • Konzumace kofeinu, když je hladina kortizolu nejvyšší, stimuluje zvýšenou sekreci kortizolu. I když dosud nebylo vysvětleno, proč se tak děje, domníváme se, že to má něco společného s vlivem kávy na některé vitamíny a minerály v těle – uzavírá doktor Rozenblum a varuje:
  • Kortizol je stejně jako všechny ostatní hormony nezbytný pro fungování těla, ale problém nastává, když jsme neustále ve stresu a když ho tělo neustále vylučuje. To může vést ke zvýšení hladiny cukru v krvi a inzulínové rezistenci.

Kromě stimulace dodatečné sekrece kortizolu může káva nalačno způsobit zažívací potíže a zvýšit hladinu žaludeční kyseliny. Pokud máte žaludeční potíže, je dobré vědět, že studená káva je o 70 % méně kyselá než teplá.

Kdy pít první ranní kávu?

Pokud vstáváte kolem sedmé ráno, je nejlepší vypít první kávu mezi 9:30 a polednem – kdy je hladina kortizolu přirozeně nízká. Samozřejmě je důležité se přes něj najíst.

S ohledem na kyselost kávy je dobré snídat potraviny bohaté na vápník, jako jsou mandle, jogurt nebo chia semínka, která kyselost neutralizují. Pokud si v tuto dobu dáte kávu, získáte potřebnou vzpruhu a energii.