Když spí, většina lidí má ráno mokrý polštář. K tomu dochází, když z úst vytéká nadbytek slin. Věděli jste ale, že když se tento jev vyskytuje pravidelně a nadměrně, může to být příznak rozvíjejícího se onemocnění nebo některých poruch v těle?

Když spíme, naše obličejové svaly, stejně jako naše polykací reflexy, jsou zcela uvolněné. Vzhledem k tomu, že se sliny hromadí v ústech, když spíme, mohou pomalu začít odkapávat, protože uvolněné obličejové svaly mohou vést k mírně otevřeným ústům. Takže skončíme s mokrým polštářem, na kterém se nespí.

Nadměrné slinění nebo hypersalivace mohou být příznakem neurologického onemocnění nebo důsledkem ucpaného nosu. Také lidé, kteří již měli zdravotní problémy, například mozkovou mrtvici, jsou k tomuto jevu náchylnější.

Jak tento zlozvyk omezit nebo v posledním případě přestat?

  1. Vyčistěte si dutiny

Jednou z hlavních příčin slintání je ucpaný nos, který způsobuje, že člověk dýchá ústy a může vést ke slintání. Čištění a odblokování nosních dutin může být dobrý způsob, jak udržet polštář každý večer vlhký. Zde je několik způsobů, jak pomoci zbavit se dutin:

  • k tomu vám pomůže horká sprcha, která vám pročistí nos a umožní vám v noci normálně dýchat
  • éterické oleje, zejména ty obsahující eukalyptus, vám pomohou volněji dýchat a pomohou vám lépe spát
  • používání produktů, které pomáhají vyčistit dutiny, jako je Vick’s Vaporub, uvolní nos a umožní lepší proudění vzduchu.

Nezapomeňte také léčit jakékoli nosní infekce, když se objeví. Jinak můžete skončit s různými komplikacemi jako je věčně ucpaný nos.

  1. Změňte polohu při spánku

Může to znít jako samozřejmost, ale spánek na zádech je pozice, kdy všechny sliny, které vaše tělo produkuje a obsahuje, zůstávají ve vašich ústech a nevytékají. Pokud navíc spíte na boku nebo na břiše, nahromaděné sliny vám pravděpodobně vytečou z úst a na polštář.

Pokud se vám zdá příliš obtížné zůstat v jedné poloze celou noc, zkuste se postavit, abyste stabilizovali své tělo.

Pokračování na další straně