Kopřivu zná každý z nás – když se jí dotkneme, pálí nás a ještě dlouho poté mám vyrážku a pálení. Ale i když je „nebezpečná“, kopřiva je léčivá, protože všechny její části jsou prospěšné a výživné, v první řadě kořen, ale i další části rostliny. Hodně se používají i listy, ale většinou čerstvé, jako špenát.

Tradičně se kopřiva používá při onemocněních močových cest, čištění krve, chudokrevnosti, zažívacích potížích, dušnosti a astmatu, revmatických onemocněních, snižování krevního tlaku, ledvinových kamenech, nespavosti, gynekologických potížích, zdraví jater a slinivky břišní. Pomáhá snižovat hladinu glukózy v krvi, je diuretikum a může pomoci i při senné rýmě.

Je bohatý na vitamíny A, C, K, ale i vitamíny B komplexu, z minerálních látek vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík a sodík, obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, užitečné mastné kyseliny, polyfenoly (kvercetin, kyselina kávová, kumarin… .), pigmenty (beta-karoten, lutein a další). Mnohé z těchto složek působí v našem těle jako antioxidanty.

Pokračování na další straně