“Soda nám změní pH na půl hodiny. Mnoho lidí trpí zánětem žaludku ,” vysvětluje lékař a říká, že mnoho lidí má příznaky již ráno. “Je to takzvaná ranní sekrece, kdy se začne vylučovat kyselina. Hydrogenuhličitanem sodným ten problém v žaludku ulevíme a on zapomene. Účinek je extrémně dočasný,” upozorňuje doktor.

Tato potravina je velmi účinná proti kandidě , zvláště pokud se jedná o vaginální infekci.

“V 1 dl vody rozpusťte 7 g sody a tím roztokem zavlažte pochvu. Houba nesnáší zásadité prostředí. Náš trávicí systém má zásadité pH a soda toto udržuje. Pokud jíme hodně cukru, je narušena. Nepomáhá však soda, ale dieta ,“ poznamenává profesor.

Mnozí používají roztok sody k výplachu hrdla a úst, zejména při bolestech v krku. Je tato lidová „medicína“ vůbec účinná?

“Ústní dutina je plná bakterií, ty vytvářejí fermentaci, vzniká nízké pH a to je candida. Když vypláchneme jedlou sodou, zvedneme pH nad 7,45 a zmizí. Souhlasím, že to pomáhá,” vysvětluje gastroenterolog. .

V živém programu hovořil i pacient trpící folikulitidou , jak vysvětlil, v kořenu vločky mu prý vyrostl stafylokok . Po celém těle má hnisavé pupínky..

“Mnoho mužů se depiluje, způsobuje zánět kořínků chloupků. Co dělat? Dvakrát denně se umýt antiseptickým mýdlem a řádně depilovat. Nebylo by špatné jednou denně umýt celé tělo antiseptickým roztokem. Bakterie z tzv. kůže vstupuje do vlasů, v tomto případě je nejdůležitější hygiena ,“ radí lékař.

V prodeji najdete běžnou a jedlou sodu, která se používá pro lékařské účely. Je mezi nimi rozdíl a že je zbytečné kupovat ten “obyčejný”, jelikož tento zdravotní je drastický nákup?

“Není v tom žádný rozdíl. Rozdíly jsou vlastně tak malé, že jsou prakticky marginální . Prosím, neberte to jako lékařské, proboha, neutrácejte peníze! Rozdíl je v malém množství sodíku bikarbonát v jedlé sodě…“ vysvětluje lékař .

A věčná otázka, jestli se má jídlo omývat jedlou sodou, když se dětem představí nemléčné jídlo. Má se ovoce a zelenina mýt v roztoku?

“Naprosto ano! Pesticidy jsou olejové látky. Pokud použijeme roztok, odstraníme nečistoty, chemii a mastnotu, takže naprosto ano,” uzavřel doktor Voja.