U většiny lidí se vyvine pouze první fáze ztučnění jater a velmi často si to ani neuvědomují.

Bolest nebo nepohodlí na pravé straně břicha těsně pod žebry je možným příznakem poškození jater a může být prvním viditelným příznakem ztučnění jater, které často nemá žádné příznaky.

Nealkoholické ztučnění jater je ve vyspělých zemích považováno za jedno z nejčastějších onemocnění jater a v Evropě se jeho frekvence pohybuje mezi 30 až 40 procenty. A asi 60 procent pacientů s diabetem 2. typu má NAFLD. Když se objeví příznaky, jsou to nejčastěji únava, slabost, ztráta hmotnosti a chuti k jídlu, nevolnost, bolesti žaludku, žilky a také zežloutnutí kůže a očí. Může se však již jednat o pokročilé stadium onemocnění.

Tuk a zánět

Pokud je včas odhalen a léčen, lze snížit množství tuku v játrech a zastavit progresi onemocnění do cirhózy. Běžné jsou pak příznaky jako oteklé břicho a nohy, extrémní únava a duševní zmatenost. Pokud je stolice nebo moč tmavá nebo dokonce černá, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Ztučnělá játra jsou často diagnostikována během cesty a poté je důležité sledovat množství jizev na tomto orgánu, protože je to důležitý znak toho, jak pokročilé onemocnění je. Hlavní léčbou NAFLD je zdravá strava a větší fyzická aktivita. Toto jsou obecné rady, které však výrazně snižují jaterní tuk a zánět. V případě potřeby je také důležité zhubnout. Zejména ti, kteří mají nadváhu, mohou při ztrátě sedmi až deseti procent tělesné hmotnosti zastavit nebo dokonce zregenerovat poškozená játra.

Pokračování na další straně