Kteří lidé jsou náchylní k tvorbě krevních sraženin, kterým příznakům bychom měli věnovat pozornost, které naše každodenní návyky ovlivňují vznik trombu, to jsou jen některé z otázek, na které jsme se ptali . Dr. Milena Pandrc , specialistka na kardiologii z Kliniky kardiologie a urgentní medicíny Vojenské lékařské akademie v Bělehradě.

Syndrom hyperviskozity

Tvorbě krevních sraženin se vyskytuje u lidí, kteří mají hovorově „hustou krev“ . Mají typ syndromu “hyperviskozity”, což znamená, že z různých důvodů, včetně genetické predispozice, se průtok krve zpomaluje. V důsledku toho dochází ke zpoždění v dodávání potravy a kyslíku do buněk. Ti lidé, kteří se vyznačují hyperviskozitou, jsou nejčastěji starší pacienti, lidé s různými hematologickými onemocněními, deformovanými krvinkami, systémovými onemocněními, jako je lupus, nebo pacienti trpící maligními onemocněními. Také životní styl, genetické dispozice, z hlediska různých trombofilií, ovlivňují viskozitu krve, stejně jako predispozice k tvorbě krevních sraženin.“

Příznaky krevních sraženin

Jak vysvětluje Dr. Pandrc, pokud naše tělo zaregistruje přítomnost krevní sraženiny, dává zvláštní příznaky a varovné signály. Mohou být ve formě lokálních a systémových poruch. Pokud jde o lokální poruchu, trombus se nejčastěji vyskytuje v žilách bérce a je charakterizován:

lokální bolest;
otok;
zarudnutí kůže;
teplo.


V tomto případě se pacient nemůže spolehnout na nohu, bolí to a brání mu v normální chůzi , takže tento jev se nazývá dysfunkce nohou. Přestože lokální symptom jistě představuje alarm, kardiologové se zaměřují na systémové poruchy.

Projevují se:

bolest na hrudi;
únavný;
ztráta vědomí.
“Také různé srdeční poruchy mohou být důsledkem lokální nebo systémové poruchy. Považujeme to za varování, že v těle probíhá nějaký proces, který představuje naléhavou výzvu k vyhledání odborné pomoci a konzultaci s lékařem.”

Kde se trombus nejčastěji vyskytuje?

„Pokud jde o místa, kde je trombus pravděpodobnější, na prvním místě jsou hluboké žíly bérců, ale kromě toho se může tvořit i v plicích, srdci a mozku, to znamená, že může jít z některých části krevního řečiště do krevního řečiště mozku.

Dr. Pandrc vyzdvihuje zvláštní zájmy kardiologů:

Mezenterická trombóza – potenciálně smrtelný stav, kdy se trombus vyskytuje v tepnách břicha;
trombóza cév ledvin – stav, který vede k nedokrvení ledvin, což může následně způsobit jejich selhání a vést pacienty k dialýze.
Co je to mrtvice?

Cévní mozková příhoda je porucha , která se vyskytuje na úrovni mozku v důsledku hemoragické nebo ischemické příhody. Co to v podstatě znamená? Znamená to, že na úrovni mozku dochází k poruše krevního oběhu, ke které dochází v důsledku přítomnosti trombu v cévě mozku nebo v důsledku perforace a rozlití krve mimo cévu, v lokálním mozkovém parechymu (v mozkové tkáni).

Dr. Pandrc zdůrazňuje, že krevní sraženina v cévě mozku způsobuje ischemickou mrtvici. Když má pacient ischemickou cévní mozkovou příhodu, tedy trombus v cévě mozku, musí kardiolog nejprve vyloučit, že jde o důsledek poruchy na úrovni srdce neboli kardioembolie: „Pak musíme zhodnotit našeho pacienta a vidět existenci vrozených srdečních vad, vrozených poruch, komunikace mezi levou a pravou polovinou srdce.. Pozor si musíme dát i na existenci poruchy zvané fibrilace síní.Je to typ síňové arytmie, která může způsobit trombus v mozku.”

Pokračování na další straně