Diagnostická kritéria pro pankreatitidu jsou:

Pacient má silné bolesti ve střední části žaludku nebo levém horním kvadrantu a bolest se zhoršuje po jídle a pití, zejména po konzumaci tučných jídel. Hladiny lipázy a/nebo amylázy jsou až třikrát vyšší než normálně a to často stačí k diagnóze pankreatitidy. Poměr lipázy k amyláze větší než čtyři ku jedné ukazuje, že příčinou pankreatitidy je alkoholismus.

Kromě krevních testů se obvykle pro potvrzení diagnózy provádějí některé z následujících zobrazovacích testů:

Ultrazvuk břicha
Endoskopický ultrazvuk
Počítačová tomografie
Endoskopická retrográdní cholangiopankreatikografie (ERCP), s použitím endoskopu k pořízení rentgenového snímku žlučových a pankreatických vývodů
Magnetická rezonanční cholangiopankreatografie (MRCP)

Krevní testy osoby trpící pankreatitidou vždy ukazují zvýšené hladiny:

Trávicí enzymy (amyláza a lipáza) – jsou často až třikrát vyšší než normálně
Zvýšená hladina cukru v krvi
Zvýšená hladina lipidů (tuků) v krvi

Léčba pankreatitidy

Váš praktický lékař vás odešle ke gastroenterologovi nebo chirurgovi v závislosti na typu pankreatitidy, kterou máte, a na požadovaném postupu. Léčba pankreatitidy často vyžaduje hospitalizaci a restriktivní nebo pouze nitrožilní výživu. Chirurgický zákrok je nutný, pokud je příčinou pankreatitidy žlučový kámen nebo jiný typ zablokování pankreatu nebo žlučových cest.

Léky a antibiotika se podávají perorálně nebo intravenózně.

Dieta s nízkým obsahem tuku a bohatá na tekutiny; častá jídla a malé porce.

Pokud má lékař podezření, že příčinou pankreatitidy je určitý lék, pravděpodobně tento lék vysadí a navrhne lepší náhradu.

Výživa pro pacienty s pankreatitidou

Léčba pankreatitidy může zahrnovat úplné hladovění po určitou dobu, aby se slinivka mohla zotavit. Během této doby je pacient krmen intravenózně. Jakmile zánět odezní, doporučuje se pro urychlení rekonvalescence nízkotučná dieta a dostatek tekutin. Požívání alkoholu je přísně omezeno nebo zcela zakázáno, aby se stav nezhoršoval.

Možné komplikace pankreatitidy

Pokud není pankreatitida léčena včas nebo pokud se k léčbě přistupuje nesprávně, mohou nastat komplikace. – Pseudocysty a “kapsy” vznikají v důsledku nahromaděných tekutin a nečistot. Když prasknou, může to způsobit vnitřní krvácení ve slinivce a těžkou infekci.

Někdy může neléčená pankreatitida nepříznivě ovlivnit funkci plic.
Cukrovka je závažnou komplikací, která se může objevit v důsledku snížené sekrece inzulinu v důsledku zánětu slinivky břišní.
Neléčená chronická pankreatitida může vést k rakovině slinivky.
Vzhledem k tomu, že průjem a zvracení a dokonce i vnitřní krvácení jsou u pankreatitidy běžné, může prodloužená epizoda způsobit hypovolemický šok, což je potenciálně smrtelný stav, ke kterému dochází při ztrátě více než 20 procent krve nebo tekutin v těle.
Může dojít i k poškození dalších životně důležitých orgánů, včetně ledvin, plic a srdce.
Kdy navštívit lékaře?

Hlavním rysem pankreatitidy je zánět slinivky břišní a příznaky zahrnují bolest břicha, nevolnost, zvracení, dušnost a poruchy trávení. Tyto příznaky nejsou charakteristické pouze pro pankreatitidu, proto je často stanovena špatná diagnóza.

Pro stanovení správné diagnózy je nejlepší navštívit odborného lékaře. To je velmi důležité, protože podcenění příznaků a oddalování léčby může vést k vážným až smrtelným komplikacím.

Zdroj:lifter