Pankreatitida (zánět slinivky břišní) vzniká nejčastěji tehdy, když dojde k zablokování toku trávicích enzymů a tyto enzymy začnou napadat samotnou slinivku. Pak dochází k nepohodlí a silné bolesti v žaludku.

Pankreatitida, která trvá dlouhou dobu, může snížit funkčnost slinivky břišní a vést ke snížení její schopnosti vylučovat normální množství trávicích enzymů a hormonů. To ovlivňuje práci slinivky břišní a způsobuje špatné vstřebávání živin, což má často za následek různá onemocnění, včetně cukrovky.

Co je to slinivka břišní?

Slinivka je plochá, protáhlá žláza umístěná v žaludku. Je to životně důležitý orgán spojený se sekrecí různých enzymů a hormonů odpovědných za normální fungování trávicího traktu. Trávicí enzymy jsou vylučovány do dvanáctníku, kde se podílejí na vstřebávání bílkovin a tuků z potravy. Speciální buňky slinivky břišní vylučují do krevního oběhu vzájemně antagonistické hormony – inzulin a glukagon – a regulují hladinu krevního cukru. Inzulin absorbuje přebytečný cukr z krevního řečiště, když je hladina cukru v krvi vysoká, zatímco glukagon v případě potřeby uvolňuje uloženou glukózu do krevního řečiště.

Typy pankreatitidy

Pankreatitida může být akutní nebo chronická. Akutní pankreatitida je stav, kdy zánět trvá kratší dobu (obecně se stav u akutní pankreatitidy zlepší do týdne a pacient opouští nemocnici po pěti až deseti dnech), zatímco chronická pankreatitida se vyznačuje delším trváním. – může trvat roky a je doprovázena zánětem a dalšími příznaky.

Akutní pankreatitida

Jde o náhlý zánět slinivky břišní, který je doprovázen mírným až středně těžkým pocitem nepohodlí. Při správné léčbě se většina pacientů zcela uzdraví, ale v nejzávažnějších případech může akutní pankreatitida vyústit v infekci, krvácení do žlázy, tvorbu cyst a závažnější poškození tkáně. Závažnější forma pankreatitidy je spojena s poškozením dalších životně důležitých orgánů, včetně plic, ledvin a srdce.

Příčiny akutní pankreatitidy jsou:

  • Žlučové kameny: nejčastější příčinou akutní pankreatitidy je žlučový kámen, který blokuje cestu trávicích enzymů a hormonů a toto zablokování může vést k zánětu slinivky břišní.
  • Příliš mnoho triglyceridů v krvi: zvýšená hladina triglyceridů může způsobit poškození pankreatických buněk volnými radikály.
  • Alkoholismus: nadměrná konzumace alkoholu je hlavním rizikovým faktorem různých onemocnění slinivky břišní.
  • Autoimunitní pankreatitida: jedná se o vzácný případ zánětu slinivky břišní, ale vyskytuje se, když imunitní systém těla začne napadat slinivku břišní.
  • Poranění: poranění slinivky břišní (úder do žaludku, dopravní nehoda) může způsobit zánět slinivky břišní.
  • Cystická fibróza: cystická fibróza je chronické genetické onemocnění charakterizované sekrecí velmi hustého a lepkavého hlenu, který zužuje dýchací cesty v plicích a také cesty v trávicím traktu.

Léky: Některé léky obsahující estrogen, kortikosteroidy a některá antibiotika mohou způsobit zánět slinivky břišní, buď jako přímý toxický účinek, nebo jako vedlejší účinek.

Virové reinfekce příušnic: V dospělosti jsou velmi vzácnou, ale možnou příčinou pankreatitidy.

Příznaky akutní pankreatitidy jsou: nevolnost, zvracení, oteklý žaludek a bolest v této oblasti, která se zhoršuje po jídle, bolest v horní části žaludku, bolest žaludku, která se šíří do zad, zvýšená teplota a horečka, zrychlený puls.

Chronická pankreatitida

Projevuje se v podobě opakujících se záchvatů zánětu slinivky břišní, které jsou téměř vždy doprovázeny bolestmi žaludku. Velmi špatně působí na celý trávicí trakt a také na vstřebávání živin v tenkém střevě. Navzdory zdravé stravě lidé s chronickou pankreatitidou často hubnou, protože jejich trávicí trakt nedokáže správně absorbovat všechny živiny z toho, co jedí.

Recidivující akutní pankreatitida se může změnit v chronickou pankreatitidu, která může dále vést k chronické pankreatitidě, vzniku zjizvené tkáně, kvůli které může pankreas zůstat trvale nefunkční.

Příčiny chronické pankreatitidy:

  • Konzumace alkoholu je potenciálním rizikovým faktorem až v 70 procentech případů chronické pankreatitidy.
  • Hypertriglyceridémie: zvýšená hladina triglyceridů.
  • Zúžení vývodu slinivky břišní: ucpání vývodu slinivky žlučovým kamenem brání průchodu trávicích enzymů a hormonů.
  • Cystická fibróza, která se vyznačuje výskytem abnormálně hustého a lepkavého hlenu, který narušuje normální průchod tekutiny plícemi a trávicím traktem.
  • Genetika: někdy je chronická pankreatitida zděděna.
  • Hyperkalcémie může způsobit poškození pankreatu akumulací sekrečních proteinů.
  • Autoimunitní onemocnění: zánětlivá onemocnění střev, revmatická artritida, primární biliární cirhóza, Sjogrenův syndrom, retroperionální fibróza, sarkoidóza a sklerotizující cholangitida.
  • Časté epizody akutní pankreatitidy mohou přejít do chronické formy.

Příznaky chronické pankreatitidy jsou: opakující se nebo dokonce neustálé bolesti žaludku, které mohou být velmi silné, neustálé a neúmyslné hubnutí způsobené špatným vstřebáváním živin z potravy, tučná stolice

nepříjemný zápach (steatorea), cukrovka v důsledku ztráty funkčnosti buněk produkujících inzulín ve slinivce břišní.

Kde se vyskytuje bolest způsobená pankreatitidou?

Jak akutní, tak chronická pankreatitida je charakterizována bolestí v horní části břicha, obvykle pod hrudním košem. A bolest ve střední části žaludku, více na levé straně, je častým příznakem, bez ohledu na formu pankreatitidy. Trvání bolesti se pohybuje od několika minut do několika hodin. Bolest může být také různých typů:

Mírná bolest, která se zhoršuje po jídle nebo pití.
Bolest se může zhoršit vleže na zádech, při sezení se zmírňuje.
Neustálá, silná bolest, která trvá několik dní.
Bolest, která se šíří do zad.
Někdy se bolest rozšíří do horní části těla a zad, jako by obepínala celé tělo.
Intenzita bolesti obvykle souvisí s příčinou pankreatitidy. Náhlá, bodavá bolest, která vyzařuje do zad, je nejčastěji příznakem pankreatitidy způsobené žlučovými kameny, zatímco mírnější, lokalizovaná bolest je obvykle příznakem pankreatitidy způsobené alkoholismem.
Kombinace krevních testů a zobrazovacích testů je nejspolehlivější metodou diagnostiky pankreatitidy. Fyzikální vyšetření a anamnéza jsou povinné při hodnocení možných příčin.

Pokračování na další straně