Pampeliška

Zdraví prospěšné účinky pampelišky už pravděpodobně znáte . Neexistuje žádný dvůr, kde by nevyrostla pampeliška, ale obvykle je považujeme za pouhé květiny nebo plevel.

Tato rostlina roste mezi prvními jarními bylinami a ačkoli bychom to ani nečekali, obsahuje také vitamíny A, B, C a D.

Také minerály jako vápník, draslík, železo a sodík.

Listy pampelišky lze použít do salátů, polévek a šťáv . Připravit ho můžete stejně jako špenát. Listy a květy pampelišky lze usušit a připravit z nich čaj. Kořen můžete usušit a upražit a použít jako náhradu kávy a z květů vyrobit víno nebo med.

Pampeliška má antioxidační vlastnosti a obsahuje sloučeniny taraxacin a taracerin spolu s inulinem a levulinem , díky čemuž má mimořádné léčivé vlastnosti: působí jako přírodní projímadlo a diuretikum, pomáhá při plynatosti a otocích, normalizuje hladinu krevního cukru a cholesterolu , zlepšuje chuť k jídlu a povzbuzuje práci žaludku, čistí a regeneruje játra, pomáhá při popáleninách a bodnutí.

Pampeliška má také antivirové vlastnosti a může být užitečná v boji proti herpesu a AIDS.

ČESNEK MEDVĚDÍ

Zapomenutý “ZÁZRAK PŘÍRODY”. V Číně nazývaný “Nebeský česnek” Objevuje se v březnu a je první přírodní jarní zeleninou. Má velmi širokou škálu léčivých vlastností, včetně velkého množství vitamínů A, C, E, železa, síry, selenu atd. V kuchyni se dá zpracovat na mnoho způsobů. Velmi odolný vůči změnám teplot.

Medvědí česnek je oproti kuchyňskému česneku jemnější a jeho léčivé účinky jsou výraznější. Dezinfikuje trávicí trakt, ozdravuje střevní flóru, léčí infekční průjmy, rozšiřuje cévy, snižuje krevní tlak, povzbuzuje činnost srdečního svalu. Pomáhá při bolestech břicha, nadýmání a při plicních a průduškových zánětech.

V kuchyni Česnek lze využít mnoha způsoby, listy jsou velmi aromatické, výborně se hodí jako doplněk do salátů a polévek, ideální k nakládání, sušení a marinování v olivovém oleji. Nejlépe je seříznout je před rozkvětem rostliny.