1. Udržuje zdravou střevní mikroflóru
Střevní mikroflóra je živý systém tvořený dobrými a špatnými bakteriemi. Z již zmíněných důvodů mohou převládnout špatné bakterie a způsobit mnoho zdravotních problémů. Narušenou rovnováhu mikroorganismů lze postupně zlepšovat přidáváním fermentovaných potravin do jídelníčku. Rychleji se tak usadí prospěšné bakterie, které chrání střevní sliznici. To samo o sobě zlepšuje vstřebávání živin a celkový zdravotní stav.

2. Obnovuje střevní sliznici
Různé infekce, užívání léků nebo konzumace potravin, které vám nevyhovují, jako je lepek, povedou k tomu, že sliznice zůstane bez užitečných mikroorganismů. Sliznice se tak může stát propustnou (syndrom netěsného střeva) a umožnit škodlivým látkám a špatným mikroorganismům proniknout do jiných částí těla a způsobit některá onemocnění, zejména různé záněty a infekce. Fermentované potraviny jsou nejrychlejším a nejúčinnějším prostředkem k obnově střevní flóry.

3. Stimuluje metabolismus a trávení
Pokud se chcete zbavit přebytečných kilogramů, rozhodně jezte kyselé okurky, protože zrychlují metabolismus, jsou snadno stravitelné, obsahují málo kalorií a zasytí. Fermentované potraviny pro svůj významný obsah vlákniny stimulují střeva. Snižují obtíže u lidí, kteří nesnášejí laktózu, protože ji částečně rozkládají ve střevech. Zároveň zmírňují syndrom dráždivého tračníku.

4. Zlepšuje imunitu
Je známo, že trávicí a imunitní systém jsou propojeny. Náš zdravotní stav závisí na imunitním systému. Složitými mechanismy chrání tělo před škodlivými mikroorganismy a zmírňuje zánětlivé procesy všeho druhu. Nakládaná zelenina zvyšuje počet buněk, které přirozeně ničí „vetřelce“.

5. Může předcházet rakovině
Zelenina je již bohatá na mnoho živin a antioxidantů. Vědci se domnívají, že fermentovaná zelenina může ještě výrazněji snížit riziko rakoviny, zejména tlustého střeva. Zdá se, že za to může kyselina mléčná, která brání růstu zhoubných buněk.

6. Upravuje krevní tlak
Na krevní tlak mohou mít vliv i fermentované produkty, takže jej postupně snižují. Vědci se domnívají, že největší roli v tom hrají určité typy sloučenin podobných peptidům. Tyto sloučeniny vznikají právě při fermentaci potravin.

7. Snižuje zvýšenou hladinu cholesterolu
Předpokládá se, že konzumace fermentovaných produktů snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi. Děje se tak proto, že takové potraviny snižují schopnost vstřebávat cholesterol do krve.

8. Zmírňuje alergie a kožní problémy
Ne náhodou se říká, že pokožka je zrcadlem zdraví. Zdravá mikroflóra chrání střeva před toxiny a těžkými kovy. Zlepšuje také vstřebávání živin a zabraňuje infekcím a zánětům. Pozitivně působí na redukci alergií, akné, ekzémů a mykóz.

9. Zlepšuje náladu
Někdy se střevo popisuje jako „druhý mozek“. Předpokládá se, že většina serotoninu, hormonu štěstí, se tvoří právě ve střevech. Chronický stres má negativní vliv na střevní mikroflóru. Rozhodně se proto snažte vyhýbat stresu a chraňte zdraví střev konzumací fermentovaných potravin.

10. Jsou dobré pro diabetiky
Cukr a škrob z těchto potravin se přeměňují na kyselinu mléčnou. Dochází tak zároveň ke snížení množství cukru, čímž je potravina vhodná i pro diabetiky.

Jak konzumovat fermentované potraviny:

Probiotika zavádějte postupně, aby si tělo zvyklo, zvláště pokud máte problémy s plynatostí nebo průjmem. Stačí zavést půl šálku kvašené stravy denně a postupně podle potřeby a osobního pocitu množství zvyšovat. Fermentované potraviny nevařte, přijdou o prospěšné mikroorganismy.

Počet prospěšných mikroorganismů můžete dále zvýšit, pokud budete konzumovat solanku – velmi zdravou slano-kyselou tekutinu obsahující kvašenou zeleninu.

Je plná užitečných bakterií a různých látek ze zeleninové šťávy (vitamíny, minerály, antioxidanty). Podmínkou je, že jste během varu nepřidali příliš mnoho soli nebo konzervantů.