Stále více lidí onemocní rakovinou, ale také se z nemoci zotavují.

Každý rok onemocní rakovinou asi 30 000 lidí. Se stárnutím populace se předpokládá nárůst výskytu rakoviny a odhaduje se, že každý třetí Fin během života onemocní.

Zároveň se však zvyšuje i rychlost hojení. Asi 70 procent finských pacientů s diagnózou rakoviny žije po pěti letech.

Nejdůležitějším faktorem určujícím prognózu onemocnění je typ rakoviny a dostupná léčba.

Mezi rakovinami je také mnoho rozdílů.

Nejhorší prognózu má rakovina slinivky a jater a také některé rakoviny plic

Typickými příznaky rakoviny jater jsou bolest v horní části břicha, ztráta chuti k jídlu, pocit plnosti a nevolnost. Pokročilá rakovina jater může způsobit hubnutí, horečku a žloutenku. Žloutenka je způsobena tím, že játra nejsou schopna odstranit bilirubin z krve.

Příznaky rakoviny slinivky břišní se podobají symptomům mnoha jiných onemocnění a nejsou vždy přítomny v raných stádiích.

Nejčastějšími příznaky jsou hubnutí, bolesti v horní části břicha, bolesti zad a zežloutnutí kůže, které jsou většinou způsobeny metastázami. Často se mění i funkce střev. V důsledku toho se může objevit průjem a nevolnost, někdy i zvracení.

Nejčastějším prvním příznakem rakoviny plic je dlouhotrvající nebo zhoršující se kašel. Dušnost, krvavé sputum, bolest na hrudi, chrapot nebo časté zápaly plic mohou být také příznaky rakoviny plic. Někdy může nádor tlačit na sousední orgány a způsobit mimo jiné potíže s polykáním nebo otok obličeje a krku. 

Zejména pokud rakovina stihla poslat metastázy do jiných částí těla, příznaky mohou být celkové příznaky, jako je vyčerpání, nechutenství, hubnutí nebo horečka. Metastázy mohou také způsobit příznaky související s jejich lokalizací, například kostní metastázy mohou způsobit bolest kostí a metastázy v mozku mohou způsobit neurologické příznaky, jako jsou příznaky paralýzy nebo neobvyklé bolesti hlavy.

Nebezpečnost dotyčných nemocí částečně souvisí se skutečností, že se často rozvinou daleko dříve, než vůbec vyvolají příznaky.

Diagnostika a léčba rakoviny se naštěstí neustále vyvíjí a lze je volit stále více individuálně.

V posledních letech je k dispozici mnoho různých imunologických léčebných postupů, které se neustále učí lépe cílit na správné skupiny pacientů.

Pokračování na další straně