Zápach z úst, červené, oteklé, bolestivé nebo ustupující dásně, to vše jsou příznaky zánětu dásní, známého ve stomatologii. Pokud ji včas nerozpoznáme a neléčíme, může vést k onemocněním parodontu a dokonce i ke ztrátě zubů. Onemocnění dásní může mít mnoho příčin, např. špatná ústní hygiena, kouření, genetická predispozice, špatná výživa, hormonální změny, cukrovka, stres, některé léky. Pokud zaznamenáte příznaky, poraďte se s odborníkem, který určí příčinu a vhodnou léčbu. Pro prevenci a domácí léčbu doporučujeme následující tipy.

Olejová ústní voda – Vyplachujte každý koutek úst lžící sezamového oleje po dobu 15 minut, zbytek po uplynutí času vyplivněte.Opakujte denně po dobu 1 měsíce.

Mořská sůl – Smíchejte malou lžičku mořské soli s vlažnou vodou a po vyčištění zubů pár sekund po malých doušcích opláchněte. Opakujte 2-3x denně. Sůl je antiseptická, stahující a hojivá.

Heřmánkový čaj – Smíchejte 2-3 lžičky květů heřmánku se šálkem horké vody a nechte 10 minut louhovat, poté přefiltrujte a vychladněte. Kloktejte tímto čajem místo ústní vody. Dobré protizánětlivé. Opakujte 3x denně.

Aloe Vera – pokud máte doma rostlinu aloe, extrahujte gel z aloe ze stonku a vmasírujte si ho do dásní. nechte působit 30 minut, poté opláchněte. Pokud rostlinu nemáte, kupte si gelový nápoj z aloe a kloktejte jím dvakrát denně.

Tea tree oil – Při čištění zubů promíchejte a přidejte 2 kapky tea tree oleje do zubní pasty. Takto si čistěte zuby pokaždé po dobu několika týdnů nebo dokud problém nezmizí.

Pokračování na další straně