Bornavirus je u lidí extrémně vzácný. Nyní byl ale potvrzen případ v Bavorsku. Vyhlídky pro nemocného jsou statisticky velmi špatné.

V Bavorsku byla zjištěna velmi vzácná infekce Bornavirem BoDV-1. Postižena byla osoba z městské části Mühldorf am Inn, uvedl okresní úřad. Zpočátku nebyly žádné další informace. Toto onemocnění, které je obvykle smrtelné, se u lidí v Německu vyskytuje pouze v několika ojedinělých případech.

Za poslední tři roky byly v okrese známy další dvě infekce Bornavirem. Takzvaný klasický Borna virus spouští zánět mozku, který téměř ve všech případech končí fatálně. Přeživší si obvykle ponechají nejtěžší následné škody. V Německu jsou ročně hlášeny v průměru dvě infekce. Vědci však předpokládají, že počet nenahlášených případů je vyšší – až šest případů ročně.

Podle bavorského státního úřadu pro zdraví a bezpečnost potravin (LGL) bylo v roce 2021 v celém Německu známo sedm infekcí, z toho pět v Bavorsku. Jediným známým hostitelem patogena je rejsek polní, u kterého infekce nevyvolává žádné závažné příznaky. Zvířata vylučují virus močí, výkaly a slinami. Nakazit se mohou i jiní savci.

Pokračování na další straně