Černé tečky, které se nejčastěji objevují na nose, čele a bradě, nejsou vyhrazeny pouze teenagerům, ale existuje na ně lék. V těžších případech používejte speciální přípravky, v mírnějších případech postačí přírodní prostředky.

Abychom se zbavili přetrvávajících černých teček, musíme nejprve pochopit, co to vlastně jsou, vysvětlují dermatologové. Nejsou to v žádném případě obyčejné pupínky, ale nahromadění vylučovaného přirozeného mazu v pórech.

Tyto malé černé tečky nejčastěji pokrývají nos, bradu a čelo a mastná pleť je k nim náchylnější, protože vylučuje více mazu. Při kontaktu se vzduchem ztmavnou, protože všechny černé tečky mají ve skutečnosti nažloutlou barvu, ale na povrchu kůže získávají tmavší barvu.

Většina lidí se mylně domnívá, že agresivní exfoliace zabrání jejich vzniku, ale dermatologové vysvětlují, že černé tečky se nacházejí hlouběji než povrchová vrstva, takže taková ošetření pouze odstraňují jejich čepici a zbytečně poškozují nebo ztenčují pokožku. Peeling by měl být jemný a neměl by se aplikovat více než jednou týdně, říká uznávaná americká dermatoložka Rachel Nazarian.

Chemické roztoky

Z chemických roztoků upozorňuje, že nejúčinnější je kyselina salicylová, která se aplikuje ve formě čisticího gelu. Najdete ho v mnoha drogeriích. Tato kyselina odstraňuje odumřelou, povrchovou pokožku z obličeje a nejen že uvolňuje již vzniklé černé tečky, ale pomáhá předcházet opětovnému ucpávání těchto děr v kůži.

Pomoci mohou i retinoidy, ale pouze pro pleť, která není citlivá, tedy jsou vhodnější pro zralou a mastnou pleť. Topické retinoidy jsou deriváty vitaminu A, které nejen snižují zánět, ale také zabraňují slepování buněk a blokování pórů. Navíc pomáhají redukovat skvrny a jizvy.

Ve srovnání s kyselinou salicylovou je benzoylperoxid méně účinný v prevenci tvorby černých teček, ale je dobrý v kombinaci, protože působí antibakteriálně a zklidňuje záněty kolem pórů.

Nejlepší přírodní prostředky

Černé tečky také čistí jídlo z kuchyně a masky se doporučuje aplikovat jednou týdně. S nimi můžete udržovat čistý stav, ale černé tečky se stejně čas od času objeví, říká dermatoložka, která věří, že přírodní prostředky jsou vždy vítány, protože na pleť působí blahodárně.

Pokračování na další straně