Systémový lupus erythematodes je autoimunitní onemocnění, jehož hlavními znaky je postižení více orgánových systémů, přítomnost četných autoprotilátek, z nichž některé se podílejí na poškození imunitní tkáně.

Přestože toto onemocnění může postihnout mnoho orgánů, nejčastěji je postižena kůže, ledviny, klouby, krvetvorná tkáň a centrální nervový systém.

V poslední době je toto onemocnění diagnostikováno stále častěji a mnoho pacientů první příznaky ignoruje. Přestože stále neexistuje lék na tuto nemoc, existuje několik terapií, které mohou příznaky zmírnit, takže je velmi důležité ji včas odhalit.

Přesný důvod výskytu tohoto onemocnění není znám, ale předpokládá se, že velkou roli hraje genetika.

Příznaky tohoto onemocnění se liší, je jich mnoho a toto jsou některé z nejjasnějších:

  1. Únava

Asi 90 procent lidí s diagnózou lupus pociťuje určitý stupeň únavy, a proto je jakékoli nadměrné vyčerpání důvodem k obavám.

  1. Bolesti kloubů

Tento příznak postihuje až 70 procent pacientů s lupusem a objevuje se mezi prvními příznaky. Měli byste však vědět, jak odlišit bolest způsobenou lupusem od příznaků revmatoidní artritidy – u artritidy je bolest rukou a bolest na obou stranách těla stejná, zatímco u lupusu se může lišit. Lupus zřídka způsobuje bolest v kyčlích, zádech a krku.

Pokračování na další straně