Procento lidí trpících onemocněním jater rok od roku roste. Statistiky ukazují, že onemocnění jater je pátou nejčastější příčinou úmrtí.

Také ze všech onemocnění trávicích orgánů jsou onemocnění jater z hlediska úmrtnosti na druhém místě.

Existuje mnoho možných příčin poškození jater, včetně dědičných faktorů, tj. genetické predispozice, chronických onemocnění jater, jako je cirhóza, a dlouhodobé vystavení toxickým látkám.

Je důležité, abychom porozuměli možným známkám poškození jater, abychom si zachovali své zdraví a pohodu, píše Fokuzz.

1. ÚNAVA

Správná činnost jater je pro naše zdraví životně důležitá.

Mimo jiné játra:

– čistí krev metabolizováním alkoholu a drog a neutralizací toxických látek

– syntetizuje základní tělesné bílkoviny, jako jsou bílkoviny, které zabraňují srážení krve a bílkoviny, které bojují s infekcí, a dodává živiny do krve

– produkuje cholesterol a přeměňuje ho na esenciální látky, které naše tělo dokáže využít

– reguluje dodávku energie tím, že produkuje, ukládá a dodává glukózu do našeho mozku a těla

– reguluje rovnováhu hormonů, včetně těch z nadledvin a štítné žlázy.

Různé studie ukázaly, že chronická únava a vyčerpání jsou nejčastějšími příznaky poškození jater. Lékaři spekulují, že únava a vyčerpání spojené s onemocněním jater jsou vedlejším produktem neurochemických změn v mozku a hormonální nerovnováhy.

Ke zhoršení pocitu únavy a vyčerpání dochází v důsledku zvýšené hladiny toxických látek v krvi, které játra nedokážou z důvodu oslabené funkce vyloučit.

2. SUCHÁ A PODRÁŽDĚNÁ KŮŽE

Podrážděná a svědivá kůže je další potenciální známkou poškození jater. Aby byla naše pokožka zdravá, potřebuje vlhkost, kterou jí dodává prostřednictvím tělních tekutin.

Když nedostává dostatek tekutin, není neobvyklé, že kůže získá jiný vzhled, jako je zarudnutí na rukou a nohou, žluté sliznice (žloutenka), nevysvětlitelné tmavé nebo světlé skvrny na určitých částech těla.

3. BOLEST ŽALUDKU

Pokud jsou vaše játra poškozena, je běžné pociťovat bolest v oblasti žaludku. Pacienti popisují tuto bolest jako “piercing” nebo “pulzující” bolest – zmizí pouze při správné léčbě základního problému.

Dlouhodobé užívání léků samostatně, a dokonce i léků na předpis, může mít za následek poškození jater. Pokud máte přetrvávající bolesti, které lze popsat jako „piercingové nebo pulzující“, a užíváte léky již delší dobu, určitě kontaktujte svého lékaře.

Pokračování na další straně