Existuje mnoho důvodů pro svědění dlaní, z nichž většina není nebezpečná a snadno odstranitelná, ale v některých případech může být neustálé svědění příznakem vážnějšího problému. Níže jsou uvedeny nejpravděpodobnější příčiny a co lze udělat pro zmírnění svědění.

Myjete si ruce častěji než obvykle, nebo jste byli dlouho venku bez rukavic v chladném větrném počasí? Obě možnosti mohou vaši pokožku vysušit, což může způsobit praskliny a nepohodlí.

Řešení: Použijte glycerin, kyselinu mléčnou nebo krémy na ruce, které pomáhají udržet vlhkost v pokožce. Pokud si často myjete ruce, vyzkoušejte tekutá mýdla, která pokožku zároveň hydratují, a v zimě noste rukavice, které pokožku ochrání před chladným větrným vzduchem.

Ekzém

Na rukou a dlaních se mohou objevit i zánětlivá kožní onemocnění jako je ekzém . Příznaky lze snadno zaměnit s příznaky jednoduché suché kůže, ale existují rozdíly. Ekzém na rukou se může projevit nejen jako svědění, ale také jako zarudnutí, krusty a záněty , ale zároveň může způsobit pálení a mohou se tvořit i puchýře.

Řešení: Prvním krokem je vyhnout se dráždidlům , které spouštějí zánět. Kromě toho pravidelně používejte krémy na ruce s obsahem glycerinu nebo petroleje pro obnovu ochranné vrstvy pokožky, takže praskliny se zahojí a svědění také ustoupí. Pokud chcete urgentně zmírnit nepříjemné svědění , můžete zkusit i volně prodejné steroidní krémy.

Alergie

Alergie může vyvolat mnoho věcí : například nové mýdlo, prací prostředek, tělové mléko nebo dokonce šperk. Pokud se kůže dostane do kontaktu s dráždivou látkou, může způsobit zarudnutí, svědění, pálení, kopřivku a otok.

Řešení: Aby nedošlo k dalšímu podráždění, je nutné okamžitě najít a odstranit zdroj alergické reakce. Hojení může trvat několik týdnů, ale mezitím můžete svědění zmírnit antialergickými krémy.

Psoriáza

Pokud se vám na dlaních tvoří velké, načervenalé nebo šedé svědivé skvrny, může se dokonce jednat o lupénku. Tento stav, často zaměňovaný za ekzém, je autoimunitní porucha, která způsobuje zrychlený růst kožních buněk, což má za následek šupinaté kožní výrůstky nebo hrbolky. Skvrny a svědění vás mohou trápit týdny nebo měsíce , mohou časem zmizet a později se znovu objevit, často pod vlivem spouštěčů okolního prostředí.

Řešení: Stejně jako u ekzému může použití steroidních krémů zmírnit příznaky . Ale u chronických kožních onemocnění, jako je lupénka, byste měli navštívit dermatologa. V závislosti na závažnosti vašich příznaků může lékař doporučit další léčbu.

Pokračování na další straně