Všimli jste si krvavé stolice nebo krve na toaletním papíru? Cítíte bolest při vyprazdňování nebo jste si možná nahmatali bulku v oblasti konečníku? Není třeba se stydět, mlčet a trpět bolestí. Problém s hemeroidy je zcela normální, a co je hlavní, tento problém je – řešitelný!

Hned vysvětlím, o co jde. Hemoroidy jsou rozšířené žíly pod sliznicí poslední části tlustého střeva a konečníku a jejich základní funkcí je zadržování „větru“ a stolice a také ochrana řitního kanálu před poraněním.

Hemoroidy samy o sobě nepředstavují vždy onemocnění, vznikají, až když je prostě začnou trápit, tedy když se projeví určitými příznaky.

Proč a jak hemoroidy vznikají

Důvody pro vznik hemoroidálního onemocnění jsou různé a četné. Od nepravidelné fyzické aktivity, hodinového sezení, sníženého příjmu tekutin, nevhodné stravy, suchého a/nebo kořeněného jídla, těhotenství, obezity, stresu a fyzické námahy.

Hemoroidy se dělí na vnitřní a vnější, přičemž existují čtyři stadia onemocnění.

Vnitřní vnější hemoroidy ve 4 různých stupních

Hemoroidy I. stupně jsou malé, většinou uvnitř, s občasným nepohodlím, svěděním a krvácením.
Hemoroidy druhého stupně se postupně dostávají na povrch, ale také se vracejí dovnitř. Jsou o něco bolestivější než u prvního stupně a lze je lehce nahmatat jako hrudky.
Hemoroidy třetího stupně jsou celé ven, přinášejí větší plnost řitního otvoru, pocit bolesti, krvácení a pálení.
Hemeroidy čtvrtého stupně jsou velmi velké, také vnější, a je zde neustálá bolest, krvácení a nepohodlí.
První a druhý stupeň lze léčit různými mastmi a krémy spolu s regulací stravy, zatímco třetí a čtvrtý stupeň většinou vyžadují chirurgický zákrok.
Existuje přírodní lék na hemoroidy?

Konkrétní přírodní lék na hemoroidy neexistuje, ale existují různé přírodní způsoby, jak si pomoci. Při přírodní léčbě hemoroidů je prvním krokem úprava jídelníčku, vyhýbání se smaženým a příliš kořeněným jídlům.

Je dobré konzumovat co nejvíce vlákniny, probiotik a zdravých tuků, ovoce a zeleniny, které přispějí k lepšímu trávení. Rychlé občerstvení, sladkosti a svačiny jsou nežádoucí, stejně jako káva a alkohol.

Samozřejmě, pokud se rozhodnete zareagovat včas, je velmi snadné a přirozené zbavit se problému s hemeroidy prvního a druhého stupně. Své příznaky můžete zmírnit mnoha způsoby a většinu potřebných ingrediencí najdete u vás doma.

Pokračování na další straně