Postup:

Mladé smrkové výhonky opláchněte a nechte je odkapat. Do větší zavařované sklenice vložte asi 3 cm vrstvu výhonků, naplňte 1,5 cm vrstvou cukru, dejte na ni kolečka citronu a tento krok opakujte, dokud není sklenice plná (končení vrstvou cukru). Jemně přitlačte, zakryjte celofánem a zapínejte na gumičku nebo šňůrku. Hrníček položíme na slunné místo, nejlépe na parapet a necháme alespoň 3 týdny stát. Poté sirup odsejeme plynem, naplníme do sklenic, zavřeme a uložíme do lednice.

TIP: Do sklenic můžete přidat několik listů plantánu, květů pampelišky nebo listů a stonků plicní medicíny

Užívání: Tento sirup mají rádi i děti, protože má příjemnou nasládlou chuť. Na kašel a nachlazení bereme 1 – 3 lžičky, můžeme přidat do čaje.. Jedna čajová lžička denně působí jako prevence proti nemocem, jako je nachlazení, posiluje imunitu a pomáhá při zotavení.3. Domácí smrkový sirup zmírňuje příznaky revmatismu, bolesti končetin a svalů, stará se také o detoxikaci toxinů z těla.

Lze použít i na palačinky, chléb s máslem, palačinky.

Med ze smrkových výhonků

Potřebujeme:500 g smrkových výhonků500 ml vody500 gramů cukru1 velký bio citron1 lžíce kyseliny citronové

Postup:

Smrkové výhonky opláchneme, zalijeme studenou vodou, pomalu přivedeme k varu a necháme 20-30 minut kynout. Odstraňte, přidejte citrón nakrájený na plátky a nechte stát alespoň 24 hodin. Někdy promícháme a nalepíme citron vidličkou. Na druhý den důkladně vymačkejte smrkové výhonky, přidejte cukr do tekutiny a vařte velmi pomalu na nízkém ohni, dokud nevznikne hustá medová hmota – něco mezi medem a Med po vychladnutí trochu ztuhne. Horký med nalijte do sterilizovaných a suchých sklenic, otočte ho na několik hodin vzhůru nohama a později uložte v lednici.

Zdroj.Facebook