Pozorně poslouchejte, co vám vaše tělo říká.

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění střev. Je pojmenována po americkém gastroenterologovi Barilu B. Kronovi, který tuto tehdy novou poruchu v roce 1932 popsal. Stále na ni neexistuje žádný lék a provádějí se četné studie, které mají tuto nemoc lépe pochopit a zjistit její příčinu.

Crohnova choroba se celosvětově vyskytuje v 0,1 až 16 případech na 100 000 obyvatel. Častěji se vyskytuje ve vyspělých zemích západní Evropy a Severní Ameriky a má v posledních letech rostoucí tendenci.

Nejčastěji se vyskytuje v tenkém a tlustém střevě, ale může postihnout i celý trávicí trakt: od řitního otvoru až po ústa.

Příznaky Crohnovy choroby nejsou stejné: některé jsou mírnější a některé závažnější a mohou významně ovlivnit schopnost vykonávat každodenní úkoly.

Existuje několik různých typů Crohnovy choroby v závislosti na tom, kterou část trávicího traktu postihují:

Ilekolitida – je nejčastějším typem a až 50 % lidí trpících Crohnovou chorobou má ilekolitidu. Tato forma postihuje jak spodní část tenkého střeva, tak tlusté střevo.

Ileitida – je druhým nejčastějším typem tohoto onemocnění. Tato forma postihuje pouze spodní část tenkého střeva a tento typ má asi 35 % pacientů s Crohnovou chorobou.

Crohnova granulomatózní kolitida – postihuje pouze tlusté střevo. Tento typ onemocnění je často zaměňován s ulcerózní kolitidou a rozdíl je v tom, že Crohnova choroba v tomto případě nepostihuje konečník, zatímco u ulcerózní kolitidy ano.

Gastroduodenální Crohnova choroba – je vzácná forma onemocnění a postihuje žaludek a první část tenkého střeva.

Jejunoileitida – je také vzácnější formou Crohnovy choroby a postihuje střední a nejdelší část tenkého střeva.

Perianální onemocnění – vyskytuje se na vnější části análního otvoru a vyskytuje se asi u 30 % pacientů trpících Crohnovou chorobou.

Pokračování na další straně