Propolis je jedním z těch moudrých léků přírody, které zabíjejí vše, co zdravý organismus trápí. Zároveň zachovává zdravou tkáň a léčí nemocné. Je lepší než jakékoli syntetické antibiotikum – používá se již 2000 let!

V dnešní době, kdy v důsledku nadměrného používání syntetických antibiotik na ně většina mikroorganismů získala rezistenci, je nutné hledat moudřejší řešení, která nabízí příroda. Cílem každého lékaře je Primum non nocere, tedy především svému pacientovi neublížit.

Všichni víme, že syntetická antibiotika způsobují vedlejší účinky, které se dostaví bezprostředně nebo po nějaké době po jejich užití, přičemž dary přírody nemají žádné nežádoucí následky. Výzkumy potvrzují, že v přírodě existuje mnoho produktů s antibiotickou aktivitou.

Propolis je jedním z nich. Je to dokonalá potravina, která vyživuje a léčí lidské tělo. Propolis je obecný název pro směs pryskyřičných látek sbíraných včelami z květů různých rostlin. Včely jej sbírají a mísí se sekretem čelistních žláz, enzymaticky upravují tak, aby se z nejdůležitějších složek, flavonoidů, staly účinné látky.

Propolis má specifický vzhled, jedinečnou hořkou chuť a charakteristickou aromatickou vůni. Složení a barva propolisu závisí na rostlinném druhu, ze kterého včely materiál sbírají, a na ročním období. Tradičně se používá již více než 2000 let. Historické záznamy ukazují, že propolis byl důležitým a ceněným produktem v medicíně Egypťanů, Babyloňanů, Arabů, Řeků, Římanů a mnoha dalších starověkých národů.

Léčivé účinky propolisu

Propolis obsahuje 50 % pryskyřice, 30 % vosku, 10 % éterických olejů, 5 % květového prášku, řadu vitamínů a minerálů, organické kyseliny, polyfenoly, flavonoidy. Za léčivý účinek propolisu jsou z velké části zodpovědné flavonoidy. Flavonoidy jsou pigmenty přítomné v ovoci, zelenině, květinách a kůře stromů. Mají antioxidační aktivitu, jejich úlohou je chránit rostliny před patogeny z prostředí.

Propolis obsahuje četné flavonoidy: galangin, quercetin, chrysin, kempferol, apigenin, pinocembrin a pinobanksin.

Propolis je jedním z těch moudrých léků přírody, které zabíjejí vše, co zdravý organismus trápí. Zároveň zachovává zdravou tkáň a léčí nemocné. Četné studie prokázaly, že propolis je přírodní anestetikum, antioxidant, antiseptikum, antibiotikum a že působí proti většině virů, včetně viru chřipky. Je výborný v boji proti plísním a parazitům.

Zvláštností propolisu je, že si na něj bakterie nevytvářejí rezistenci a nedochází k škodlivým vedlejším účinkům, což je nevýhoda syntetických antibiotik.

Před spaním stačí oblast hrudníku potřít propolisem, který zklidní kašel a zajistí hluboký spánek. Propolisová mast je výborná na těžce se hojící rány, dále na řadu kožních onemocnění: akné, ekzémy, lupénku, dermatitidu, plísňová onemocnění kůže, nehtů a vlasové pokožky. Je mimořádně účinný na vředy, popáleniny a bodnutí.

Propolis má tu vlastnost, že zastavuje abnormální buněčnou proliferaci (cytostatický) a léčí benigní nádory. Je známo, že propolis stimuluje tvorbu nových buněk a regeneraci poškozené tkáně. Propolis pomáhá i při silném průjmu, kde jsou jiné léky bezmocné.

Propolis jako vynikající aktivní biostimulátor přispívá ke zlepšení celkového stavu organismu, normalizaci metabolismu a imunity. Používá se také k léčbě onemocnění ucha a dutiny ústní. Poskytuje vynikající výsledky při léčbě a prevenci bolesti v krku. Pomáhá při bolestech zubů, parodontóze, zápachu z úst, hemeroidech, zánětech močových cest a gastritidě.

Jako silný antioxidant účinně působí proti volným radikálům, které jsou dnes považovány za příčinu mnoha, i těch nejzávažnějších onemocnění, jako je ateroskleróza, šedý zákal, rakovina, Parkinsonova a Alzheimerova choroba. Nejnovější výzkumy ukazují, že propolis posiluje imunitní systém a působí proti rakovině.

Pokračování na další straně